Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
20 MAYIS Cuma 00:31
Advert

Advert

PESTİL

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 18-09-2021 09:33

Türkiye 4 mevsimi yaşayan ve birçok kültüre ev sahipliği yapması açısından zenginleşen yemek kültürü ile de dilden dile dolanmakta. Dünyada da bu bakımdan zengin yemek kültürü açısından hatırı sayılır ülkelerden biriyiz.

Pestil de zengin yemek kültürümüzün içerisindeki yerini almakta. 

Pestil ince yufka biçiminde kurutulmuş meyve ezmesi, bastık olarak tanımlanmaktadır Türk Dil Kurumunca. Erik pestili, dut pestili, üzüm pestili gibi çeşitleri söz konusu.

Hatta benzetmelerde de kullanılır pestil kelimesi. Mesela “pestilim çıktı” derken çok yorulduğumuzu ifade ederiz “pestil gibi olmuşsun” derken hasta olmuşsun yada zayıflamışsın güçten düşmüşsün gibi manalarda kullanırız.  Genelde olumsuz manalar şeklinde kullansak ta günlük yaşantımızda pestil kelimesini mutfaktaki yeri ile tat ve görüntü olarak ağızları sulandırmakta. Eşsiz bir lezzet olarak bizleri karşılamakta.

Yapımı kolay değildir emek ister, hamaratlık gerektirir, ölçüm konusunda hassasiyet ister ve tek başına yapılabilecek bir iş değildir. Yanında mutlaka iki üç kişi ile çalışılmasını ister. 

Türkiye’de en çok dut ve üzüm pestili yaygın olarak yapılmakta. Hatta bu konuda usta dediğimiz kendilerini bu konuda tanıtmayı beceren iller, ilçeler ve köyler de var. 

Pestilin satışı da yapılır. Sadece evdekilerine özel yapılmaz ticaretteki yerini de almakta bu hususta pestil. Kilosu alınan yere göre farklılık göstermekte.  Mesela kırsalda 50 liraya alıcı bulan pestil çarşıda 40 lira olabilmekte. 

Pestilinde kalitesi de çok önemli bazıları geçen yıllardan kalma olabiliyor bazıları da yeni yapılmış olabiliyor bazıları kalın bazıları ince bazıları susamsız bazıları susamlı. Pestil alırken bu konulara dikkat etmekte fayda var.  

Pestilin bulamaç hali de yenilebildiği gibi kuruduktan sonraki hali de yenilebiliyor sade olarak veyahut ta sucuk gibi içine ceviz, çekirdek konulup ta yenilebiliyor ikramlık olarak çay veya kahve saatlerinde servis edilebiliyor. Tam bir şifa deposu olan pestiller yazında kışında tüketilebildiği gibi ülkemizde en çok kış aylarında tüketilmektedir.   Bunun sebebi ise pestilin şifa deposu olmasının yanında fazla miktarda enerji vermesi ve vücudu soğuğa karşı dirençli olmasını sağlaması.

Battalgazi Belediyesinin başvurusuyla coğrafi işaret tescil belgesi bile almıştır Malatya’nın dut pestili. Şuanda da pestil yapımının yapıldığı süreç içerisindeyiz. Şimdi mesela her damda serilmiş pestil ile karşılaşabilirsiniz veya bir pestil yapımına denk gelebilirsiniz dedikten sonra pestil yapımına dair de bir iki kelime etmek istiyorum.

Evet damak çatlatan lezzet olan pestil yapımına geçersek kısaca şunları söyleyebilirim. Belli bir olgunluğa erişen dutlar silkelenir ondan sonra sıkılır çıkan şire kaynatılır, süzülür. Ondan sonra pestil bulamacına geçilir. Önden pestilin hamuru yapılır. Nişasta, un, suyla bir karışım hazırlıyoruz.  Sonra kaynayan ve süzülen şirenin içine ekliyoruz yavaş yavaş ve karıştırarak topaklanmasın diye. Daha sonra onu karıştırıp kaynattıktan sonra kıvamını aldıktan sonra hazır oluyor bulamaç. Bu aşamadan sonra bulamacı serme işlemine geçiriyoruz. İnce temiz uzun bez parçalarını bu aşamada kullanıyoruz. Üzerine bulamaç oklava, kevgir yardımıyla yayılarak serilir beli bir kalınlıkta yada istenilen kalınlıkta sonra üstüne haşhaş, küncü, susamını serpiştirilir. Güneşte kurması beklenir. Kuruyan bulamaç alınır bezden alınmak için bez hafif arkadan ıslatılır ve bulamaç ile bez birbirinden ayrılır. makasla istenilen şekilde büyüklükte kesilir. İçine nişasta sürülür ve katlanır ardından saklanacak şeyin içine konularak serin bir yerde muhafaza edilir.  

 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı