DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Caner Aygören
Caner Aygören
Giriş Tarihi : 31-12-2020 17:10

PANDEMİDE ANTRENMANSIZLAŞMA(DETRAİNİNG):

Uzun süre spor yapan bireylerin herhangi bir olumsuzluktan dolayı(Sakatlanmalar, hastalıklar, maddi etkenler, psikolojik etkenler vb.) sportif faaliyetleri aniden kesmesiyle ve uzun süre ara vermeleriyle birlikte detraining ortaya çıkar.

Aniden antrenmanların ve sportif faaliyetlerin kesilmesi organizmada birçok rahatsızlığı ve fonksiyonel bozulmalarıda beraberinde getirecektir.

Bu bozulmalar fizyolojik ve psikolojik olarak kendini gösterecektir.

 Organizma bunun haricinde Motorik özelliklerinden(Kuvvet, sürat, dayanıklılık) ve biyomotor özelliklerinden(Esneklik, Beceri) kayıplara uğrayacaktır.

Pandemi döneminde olduğumuz için birçok birey spora ve egzersizlere ara vermek zorunda kaldı bu durumda organizmalarının gerek fizyolojik gerekse psikolojik açıdan olumsuz etkilenmemesi için sporu ve egzersizi birden kesmeden tamamen hayatımızdan çıkartmadan bu sürece devam etmeliyiz.

Sportif faaliyetlerin önce şiddetini ve sıklığını düşürmeliyiz vücudumuz yeni programa uyum sağlayana kadar düşük şiddetli ve düşük kapsamlı antrenman programları ile yaşantımıza devam etmeliyiz.

Bunlar bireyin kendi vücut ağırlığı veya yardımcı malzemelerle ile yaptığı düşük şiddetli ve az tekrarlı antrenmanlar olabilir.

Aksi takdirde sportif faaliyetlere aniden verilen aradan ötürü bazı fizyolojik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Eğer sıralayacak olursak; Kazanılması en zor motorik özelliklerden olan dayanıklılık parametresinde ciddi anlamda kayıplar yaşanır.

Kuvvet parametsinde azalmalar meydana gelecektir.

Sürat, çabuk kuvvet, maksimal kuvvet gibi parametrelerde kayıplar başlayacaktır. Esneklik ve çeviklik parametrelerinde kayıplar meydana gelecektir.

Solunum sisteminden’ de kayıplar yaşanacak ve vital(Derin nefes alıp derin nefes verme miktarı) kapasitede azalma meydana gelecektir.

Dolaşım sisteminde ’de kayıplar yaşanacaktır.

Bunlar; Kalp debisi artar, kapiller yoğunlukta azalma meydana gelir.

Enerji üretiminde düşüş meydana gelir.

Psikolojik olaraktan sinir ve stres kaygı düzeyinde artış meydana gelir.

Psikolojik huzursuzluklar başlar özgüven eksikliği olabilir ve bunların yanında motivasyon eksikliğinede yol açar.

Yukarıda ’da belirttiğim gibi sağlığımızın çok değerli olduğu bu günlerde spordan kopmayalım ve Pandemi sürecinde sporu hayatımızın bir parçası haline getirelim.

Caner AYGÖREN

Mail:canerkarate4423@gmail.com

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
03.03.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber