Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 18:41
Advert

Advert

Önümüze Bakarken Kulakları Tıkamak Gerek!

Yasin Akmeşe
Yasin Akmeşe
Giriş Tarihi : 27-10-2021 12:22

Her hak edilen güzel bir hayatın ve başarının kimseye kulak asmadan, kimi insanlardan uzak durarak, sabırla bilinen doğru yolda emin adımlarla gidilmekle başladığını düşünüyorum.

Bu yolda giderken, sadece hayatın zor şartlarıyla mücadele edilmez.

İnsanların her türlüsüyle de mücadele etmek zorunda kalırız.

Şöyle açıklamam gerekirse, kimimizin; hedefleri ve hayalleri vardır, kendi kararlarımız ve fikirlerimiz vardır, pozitif düşünürüz, güzel ve faydalı işlerle uğraşırız, kendimize güvenir ve çizdiğimiz yoldan kararlı bir şekilde yürürüz.

Fakat çevremizden, rahatsız edici bir gürültü kirliliği yapıcı sesler ve engeller bizlere musallat olur.

Kıskançlık mı dersiniz, ne dediğini bilmeyenler mi dersiniz, küçümseyenler mi dersiniz, birşey bildiğini zannedip aslında hiçbir şey bilmeyenler mi dersiniz, geleceğiyle ilgili umutsuz olup kendi kendine bir faydasının olmadığını düşünüp, herkesin hayatını kendi hayatıyla karıştıranlar mı dersiniz vs...

Bu konuyla ilgili aklıma, bu saydıklarım geliyor.

En üzücü ve tuhaf tarafı böyle durumları yabancı insanlardan pek değil çoğunlukla edindiğimiz çevremizden ve akrabalarımızdan dolayı yaşamamızdır.

Örneğin; üniversiteye hazırlık aşamasındaki bir öğrenciye, alakalı alakasız herkes müdahale eder “yok şu bölümü kazan, yok şu puanı tuttur, yok şu mesleği yap” gibi...

Bıraksalar, öğrenci kendi planı dahilinde bu işi halledecektir.

Onu özgür bırakmak gerektir yani...

Mücadelesi ve başarısı ile örnek alınması gereken kişilere, yakışık olmayan önyargılı eleştirel sözlerde bulunmak ve gıybet yapmak, erdemli bir insana yakışır hal ve hareketler değildir. Galiba benim bu tarif ettiğim de erdemli insanlar değil.

En iyisi kulaklarımızı tıkayıp, kendimize özgü bir yaşam tarzıyla, hedeflerimiz ve hayallerimiz doğrultusunda, kendi kararlarımız ve kendimize olan güvenle, mücadele ederek, bildiğimiz yoldan yürümektir.

Kulağa gelen rahatsız edici sesleri umursamadan, önümüze koyulan engelleri sabırla aşmaktır.

 

 

 

 

YORUMLAR