Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 05:11
Advert

Advert

Okul Gezileri

Alper Korkut
Alper Korkut
Giriş Tarihi : 22-03-2021 14:42

Okul gezileri vardı ilkokul ortaokul lise üniversite hepsi pandemi süreci ile birlikte askıya alınsa da genel anlamda koronayı yendiğimiz gün yeniden devam edecektir.

 Neyse biz çok gösterişli çok tanıdık okullarda okumadık 

 İlkokul mesela bizim köylülerin yardımıyla yapılan bir okuldu. Mahalledeydi orada okuduk ortaokula kadar ama burada çok anı biriktirdik hem acısıyla hem tatlısıyla. Acı olan tabloları ele almak istemiyorum tabi ki tatlı ve eğlenceli anılardan bahsetmek istiyorum.  Okul evimiz gibiydi herkesi tanıyorduk yabancı da yoktu aramızda.

İpler atlanır, kullanılmayan lastiklerin üzerinden hoplanır, saklambaç, kovalamaca, çizgi, yakar top ve olmazsa olmazımız futbol vardı, hepsini oynardık o sıralar.   Birde bize eğlence olsun farklı şeyler yapalım birbirimize daha çok bağlanalım diye okul gezilerimiz olurdu.  Sınıf sınıf gidelim ayrımı yoktu gidilecekse geziye okulca gidilirdi. Ki zaten o kadar çok öğrenci de yoktu.  Bu yüzden şanslıydık diyebilirim. Öğrencilerin doyasıya eğlendiği ve can güvenliklerinin üst seviyede sağlandığı gezilerdi o geziler. Toplaşırdık evde kim ne yaparsa yapardı yol üstü bakkallardan, marketlerden de kim ne alacaksa alırdı yanımıza ayrıca ipler, toplar da götürürdük.  Tek amacımız vardı doyasıya eğlenmek.  Öğretmenlerimizi de genel anlamda sevmesem de ayrımcılık gözettiklerinden dolayı yine de iyilerdi diyebilirim.  Biz dalga geçerdik onlar da dalga geçerlerdi. Ayak uydurmasını bilirlerdi bu gezilerde. Neyse tüm hazırlıklar yapılır otobüs tutulur sonra tek tek isim isim otobüse alınır herkese de yanındakinden mesulsün diye sıkı sıkı tembihler edilirdi. Yol boyunca da şarkılar, türküler, sazlar sözler havada uçuşurdu. O günler çok güzel olurdu çocukluk işte böyle yaşanır denecek cinsten gezilerimiz olurdu.  Toplu yerde oturulur, birlikte kalkılır, oynanır, birlikte oturulur, birlikte yürünürdü, gezilirdi, su savaşları gibi oyunlar hep birlikte yapılırdı öğretmenlerde dâhil, gruplaşma hiç olmazdı. O zaman büyükler de küçük olurdu herkes aynı yaştaymışız gibi eğlenirdi. Kaydımız, kaygımız olmazdı.  Sonra gün bitimi yorulurduk geziden sonra uyuklaya uyuklaya eve gelinirdi. Otobüs sessiz olurdu çünkü enerjimiz artık kalmazdı.  Gezi sonrası usulca okula oradan da eve geçerdik, hatta kapı kapı evlere de bırakılırdık.  Yıllar yıllar geçse de o zamanlar gittiğimiz gezileri hiç unutamam aklıma geldikçe yüzümde hep bir tebessüm belirir. 

Ortaokul hayal kırıklığıydı gezi anlamında. Bu dönem geziye gitmedik, götüren de olmadı sadece müsabakalar olurdu voleybol, futbol, basketbol oralara bizi götürürlerdi oyunculara destek amaçlı. Okul gezisini de bu yüzden bu dönem çok özlerdik.

Lisedeyse biz kendi kendimize sınıfça giderdik. Okul ile geziye gitme kavramı ilkokulda kalmıştı.  Bakıyorum da ne kadar çok kişi bu durumdan mahrum bırakılmış tadamamışlar adı üstünde okulca gidilen okul gezisine sınıfça gidiyorlar. Gerçi gidilse de imkan el vermez bir çok öğrenci nasıl gidecek ve onların can güvenliğinden kim sorumlu olacak?

Üniversite de de çok kez geziye gittik sınıfça yine okul kavramı yok ama hepsinin yeri çok farklı tabi bunlar hep ders kapsamında olan gezilerdi.  Hem gediyorduk hem eğleniyorduk hem de öğreniyorduk.  Derken şimdi de gezemiyoruz. Doğru dürüst zaman bulamıyoruz kendimize. İş gücen kafamızı kaldıramıyoruz. Konumuza dönecek olursak genel anlamda okul gezileri çok anlamlı, ufku açan ve çocuklar içinde bir kaynaşma sağlayan etkinliklerdir. Öğretmen ve öğrenci arasındaki bağı kuvvetlendiriyor okul sevgisi çocuğa aşılanıyor. Çocuğu okulda tutuyor. Bu yüzden ilgili kişiler bu konuda gezilere destek vermeli. Geziler düzenlenmeli. Çok abartı değil minik ama güzel bir gezi inanınki akılda daha kalıcı olur ve olumlu etkisi de bir o kadar büyük olur. Mesela bizim gittiğimiz geziler abartılacak kadar pahalı değildi dediğim gibi evden götürdük çoğu şeyi, şehir içi ve günübirlik gezilerdi.  Bütçeyi zorlamayacak kadar ucuz, güzel ve anlamlı olması önemli düzenlenecek gezilerin bu hususun özellikle göz önüne alınması lazım diyor sözlerimi sonlandırıyorum kalın sağlıcakla…    

YORUMLAR