Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
30 HAZİRAN Perşembe 20:19
Advert

Advert

Nerede O Eski Bayramlar

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 23-07-2021 19:01

“Nerede o eski bayramlar” bu sözü sıklıkla büyüklerimizden duyardık koronavirüsten önce ama şimdi bu sözü daha çok duyar olduk hem de büyük küçük demeden hemen hemen herkesten.

Çünkü “nerde o eski bayramlar” değimiz günleri, bayramları daha çok arar olduk, daha çok özler olduk bu pandemi süreci ile birlikte.

Öncelikle bayramda eş dost akraba ziyaretlerimizi kısıtladık

Telefonla hal hatır sorar olduk yüz yüze gelmemeye çalıştık

Korona bize bulaşmasın diye

Onu da geçtik aynı evin içindekiler bile birbirlerine hasret kaldı ya bana da bulaşırsa ya taşıyıcıysa diyerek. 

Samimiyet askıya alındı, hijyen, maske, mesafe, kolonya ve dezenfektan hayatımızın prensipleri oldu tabi bayram süresinde de.

Büyüklerin eli küçüklerin gözleri öpülürdü ama o da kalktı ne büyükler yelteniyor buna ne de çocuklar…

Çocuk cıvıltıları sokaklarda duyulmaz oldu herkes eve kapandı.

Şeker toplanırdı bayramları şimdi sadece çok çok yakın aile üyeleri ziyaret edilir ve onlardan başka da şeker toplanmaz oldu.  Hatta bazı aileler buna bile müsaade etmez oldu.

 Haklılar çünkü korkuyorlar tüm dünyayı saran bu illetten. Aslında illetten değil virüse karşı koyamamaktan korkuyorlar, virüse yenilme olasılığından korkuyorlar.  Sapasağlam bir insan bile bir bakıyorsunuz yenik düşüveriyor bu virüse.

Yine de ev hanımları  eve gelecek olan misafire ayıp olmasın diye temizlikler yaptı, eve şekerler alındı tatlılar yapıldı veya hazır edildi ama misafirsiz bir bayram hazırlığından başka bir şey olmadı bu pandemi sürecinde, verilen emek ve alınan şeyler hep ziyan oldu.  

Bu bayramdan önce kısıtlamalar vardı insanlar sokağa çıkamıyordu ki milletin evine girsin de misafir olarak 5 dakika oturabilsin. Gerçi bu kurban bayramında kısıtlama yoktu ama gördüğüm ve yaşadığım kadarıyla bu bayram kısıtlamanın olduğu bayramlardan hiçbir farkı yoktu.

Yine kimse kimseye gidemedi çekindi ya hastalanırsam diye, yine çocuklar el öpmeye gelmedi, harçlık almaya gelmedi, yine büyükler gözlerden öpemedi, yine bayram bayramlığın tadını veremedi eski yaşanmışlıklara, bayramlara yine özlem duyuldu.

Bu virüs tam anlamıyla bitene kadar da bu süreç bu şekilde devam edecek.  Hatta belki normale döneriz ama eski bayramları yine yaşayamayabiliriz korku içimize yerleşmiş olduğundan. Ya da tam tersi olur ki umarım tam tersi olur eski geleneklerimize, göreneklerimize göre, usulüne göre, eski bayramlar nerde gibi sualleri sormanın aklımıza bile gelmediği, bir çok güzel, eğlenceli, tüm aile bireylerinin ve  eş dost akrabaların bir arada olduğu samimiyetin zirve yaptığı yani  korkunun hüküm sürmediği bayramları yaşarız.  Bayram hakikaten bu şekilde olması gerekir dediğimiz hoş bayramları yaşarız.

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI GIDA ÜZERİNE  BAŞARIYA GİDEN YOL İKLİM MEMNUNİYETSİZLİĞİMİZ ALLAH RIZASI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı