Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 17:41
Advert

Advert

NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ?

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 13-02-2021 20:43

10 Şubat 2021 Sultan II. Abdülhamid'in 103. ölüm yıl dönümü.  

33 yıl yoğun bakımda olan hasta bir devleti  ayakta tutmaya  çalışan görkemli bir padişah.

 Osmanlı Devleti'nin en çok merak edilen padişahlarının başında gelen Sultan Abdülhamid Han, imparatorluğun dört bir tarafında yeni eserler yaptırırken birçok projeye de imza atmayı başardı. 

Sultan Abdülmecid’in oğlu olan Abdülhamid han 10 yaşındayken annesi  Tirimüjgan ölünce onun bakımını Abdülmecid’in diğer eşi olan Piristu Kadın Efendi üstlendi.

 Piristu Kadın Efendi Abdülhamidi’ i kendi çocuğu gibi büyüttü. Çünkü Piristu Kadın Efendinin çocuğu olmadığı için evlat sevgisini Abdülhamid’te  buldu.

 Babasının ölümünden sonra yerine geçen amcası Abdülaziz, diğer şehzadeler ve Abdülhamid’in eğitimiyle de yakından ilgilendi. 

Abdülaziz  1867 yılında çıktığı Avrupa gezisinde Abdülhamid’ i de yanında götürdü.

Sultan Abdülhamid Han meclisi mebusanı  kapatıp devletin idaresini ele geçirdi.

Kaybedilen ata topraklarının bir kısmını da geri aldı. Yoğun bakımda olan devleti  dahiyane bir  siyaset, adalet ve kudretle yönetti.

 Devletin büyük miktarda olan borcunu  indirip , memlekette büyük bir imar faaliyeti ile eğitim seferberliği başlattı.

Camiler, mescitler, medreseler, hastaneler, çeşmeler, köprü gibi birçok yeniliğin öncüsü oldu. Yaptığı bu eserlerin çoğunu şahsi parasıyla yaptırdı. 

Yahudilerin büyük İsrail devleti kurma isteğine  karşılık Osmanlı Devleti buna hep karşı hamleyle karşılık verdi. 

Bu yüzdendir ki  Yahudilerin önderi Theodore Herzl ve iç ve dış düşmanlar Abdülhamid’i tahttan indirmek için cephe aldılar.  Ermeni asıllı Fransız yazar Albert Vandal’ın “ Le Sultan Rouge = Kızıl sultan”şeklinde ortaya attığı iftiraları aynen alanlar ansiklopedilere yazarak genç nesillerin  beyinlerini yıkayarak aldattılar.  Abdülhamid’in  tahtan indirilmesiyle Orta Doğuda kan ve gözyaşı dinmedi.31  mart vakası sebebiyle ittihat ve terakkinin ileri gelenleri  tarafından tahttan indirilen Abdülhamid Han Selanik’ e gönderildi.10 Şubat  1918’de İstanbul beylerbeyi  sarayında soğuk algınlığı  mide  rahatsızlığından  dolayı sultan  edebi  dünyaya göçtü.

Ebedi dünyaya göç eden  Ulu Hakan Sultan Abdülhamid Han ‘ın naşı Çemberlitaşta dedesi Sultan 2. Mahmut’un türbesindedir.

 

 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Yaşam Mücadelesi  GIDA ÜZERİNE  BAŞARIYA GİDEN YOL İKLİM MEMNUNİYETSİZLİĞİMİZ ALLAH RIZASI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı