Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 04:59
Advert

Advert

Ne laiklikmiş be…!

Nurettin Bay
Nurettin Bay
Giriş Tarihi : 21-04-2021 12:44

Tarif eder misiniz diye sorduğumuzda, ‘din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılması’ diyorlar.

Pekâlâ, sizin dediğiniz gibi olsun. Ayrılmaz ama hadi ayıralım, din devlete karışmasın, devlet de dine karışmasın.

İsteyen dinini istediği gibi yaşasın. İsteyen camiye gitsin, isteyen kiliseye gitsin. İsteyen Kur’an Kursuna gitsin, isteyen İncil Kursuna gitsin.

Ama yok…

Dilleri ‘din ile devlet işlerinin ayrılması’ diyor ama kalpleri bunu tasdik etmiyor. Dillerinin altında başka bir şey var. Nihayet Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi, dillerinin altındaki baklayı çıkardı. Kur’an Kurslarını yasakladı.

Allah Allah.

Ya sen kimsin de bu kursları yasaklıyorsun?

Anayasa Mahkemesi ile ne alakası var bu işin. Bu iş Milli Eğitim’in işi… Veya Diyanet İşleri’nin işi…

Tıpkı Türkiye’deki eski manzaralar gibi.

Tıpkı Ana Muhalefetin her icraatı koşa koşa Anayasa Mahkemesi’ne götürmesi gibi.

Orada da aynı zihniyetin uzantıları var. Kasıtları dine… Müslümanların dinlerini öğrenmelerini, yaşamalarını istemiyorlar.   Laiklik diye bir kılıf buldular. Her şeyi o kılıfa uyduruyorlar.

Laiklik.

Ne meret şeymiş be… Bir türlü ne olduğu anlaşılamadı.

Menşei Fransa olan Laiklik, dün olduğu gibi bugün de, gelecekte de malum çevrelerin kılıfı olmaya devam edecek. Her türlü din düşmanlıklarını onun üzerinden geçirecekler. Hatırlayın, bu ülkede bir zamanlar devlet dairelerinde başörtülüler çalışamıyor, üniversitelerde okuyamıyorlardı. Resmi dairelerde sakal bırakmak yasaktı. Hatta bazı resmi dairelere sakallı vatandaş bile alınmıyordu. Ve hatta 28 Şubat sürecinde işi o kadar büyüttüler ki, cadde ve sokakların da kamu alanı sayılacağını iddia edip, orada da başörtüsünün yasaklanması gerektiğini savunanlar oldu. Ne günlerdi…! Şimdi aynı şeyler Kıbrıs’ta yaşanıyor.

Din düşmanlığı bunların gözlerini kör etmiş. Akılları var düşünmüyorlar, kalpleri var hissetmiyorlar, gözleri var görmüyorlar, kulakları var işitmiyorlar. Mesela bir baksalar, Rumlarda  İncil okumak yasak mı? Veya İncil öğreten kurs ve okullar Kıbrıs Rum kesiminde yok mu?

Be ahmak herifler…

Şu islâm düşmanı batının etkisinden bir kurtulamadınız. Kardeşim, adamların hedefi dinimiz. Adamlar bize değil dinimize düşmanlar. Laiklik veya başka bir şey… Her türlü değerleri ile dinimizi hedef alıyorlar. Amaçları önce dinimizi bozmak, ardından da bizi darmadağın etmek. Bin yılın intikamı için çalışıyorlar. Laiklik bunun ilk adımı. Hala anlamıyor musunuz?

Vah ki ne vah… Hangi çağda yaşıyoruz be…

Bir anlasanız artık.

 

 

 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI CHP’Yİ ANLAMAYA ÇALIŞMAK… CHP’DE ADAYLIK KİMİN HAKKI? TEZATLAR ÇAĞINDA BAYRAMA ULAŞMAK… ERDOĞAN KAYBEDER Mİ? ABD’NİN ADAYI ‘İMAMOĞLU’ Rusya 3-ABD 0. (İlk yarı sonucu) İmamoğlu Büyükelçi ile ne konuştu? MEDYA’NIN MEDYA İLE İMTİHANI Biz Müslümanların miladi yılbaşı kompleksi… AHLAKSIZLIK NEDEN PARA EDİYOR? TÜSİAD’IN ADI BUNDAN BÖYLE FASİAD OLSUN GÜN DAYANIŞMA GÜNÜ… İRFAN VAKTİ’NDE BULUŞMA…   DOLAR…BİZ BU OYUNU YAŞADIK, BİLİYORUZ… ZOR BİR KIŞI BEKLERKEN, KİM KİMİNLE HELALLEŞECEK? ESKİMALATYA’DAN GÜZEL HABERLER… BİZ BU ÇOCUKLARA NE ÖĞRETİYORUZ?  Malatya’yı Teneffüs Etmek… ESKİMALATYA’YI ESKİTMİŞLER UNUTULAN BAŞKENT MALATYA Dünya varmış? KUDÜS NEDEN ÖNEMLİ? Üzülme…! F-35 zaten bizim olmayacaktı… Ya İstiklâl, Ya İstiklâl…!” (2) Ya İstiklâl, Ya İstiklâl…!” BİZ BU FİLMİ İZLEDİK İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN İSMİ DEĞİŞMELİ BİR DEVRİN SONU, BİR DEVRİN BAŞI, 28 ŞUBAT… CHP’DEKİ DÜĞÜMÜ KİM ÇÖZECEK? Kırkgöz’den Tohma Şehit Gaffari Güneş Köprüsü’ne… (2) Kırkgöz’den Tohma Şehit Gaffari Güneş Köprüsü’ne… Hani bunlar öğrenciydi? Nüfus artışındaki sert düşüşün sebebi ne? DÜNYA ESKİ DÜNYA, AKTÖRLER DEĞİŞİYOR Kâğıttan kule Amerikan Demokrasisi… 31 Aralık, ne İsa’nın doğumudur, ne Mekke’nin fethi… Bunun Adı Şeb-i Arus Değil, Rezalet… Yaptırımlar ne anlama geliyor?