Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
01 TEMMUZ Cuma 16:39
Advert

Advert

Misafir mi padişah mı?

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 01-05-2021 21:15

Evet, bazen dozu kaçırabiliyoruz

Misafirliğe giderken misafir gibi davranmıyoruz

 Ev bizimmiş gibi hatta evine gittiklerimiz de hizmetçilerimiz daha doğrusu kölemizmiş gibi davranıyoruz.

 Hatta bu davranışımızı olması gereken oymuş gibi tekrarlayıp duruyoruz.

 Emirler yağdırıyoruz isteklerde bulunuyoruz hatta ve hatta beğenmemezlik bile yapıyoruz

Halbuki kültürümüzdeki misafir bu demek değil

 Her şey gibi misafir kavramının içini de boşalttık padişahmışız gibi davranır olduk

 Kültürümüzde misafir umduğunu değil bulduğunu yer bizimkilerinde bir kuş sütü istemediği kaldı doğrusu

 Özellikle bu konuda evin hanımları mustarip

Misafiri kabul ettiğine edeceğine bin pişman oluyor.

 Nerdeyse dayak bile yiyecek duruma bile çoğu zaman düşüyorlar. İşin ilginci hala da bu şekilde davranan misafirleri kabul ediyoruz

Bizi önemsemeyen yaptığımıza teşekkür edecek yerde yerden yere vuran, öveceği yerde yerin dibine koyan bir kişiyi kesinlikle eve davet etmememiz gerekir herkes haddini bilmeli kimse kimsenin uşağı değil misafir de misafir olduğunu bilmeli ona göre davranmalı.

Hatırlarım biz çocukken annelerimiz bizi misafirliğe götürdüklerinde suspus otururduk uslu durmaya çalışırdık önümüze konulandan fazlasını istemezdik kötü bile olsa yapılanlar için teşekkür ederdik çünkü bize bunu öğretmişlerdi.

Şimdi çocuklar tek takılmayı rahat olmayı daha çok önemsemiş.

Bizim çocukluluğumuzdan kalan misafirlik onlara saçma gelir olmuş.

Her neyse misafir misafirliğini bilsin ki ev hanımları daha çok misafir kabul etsin gerçi koronavirüs var evlere de artık eskisi kadar misafir gitmiyor ama olsun biz yine de misafirliğe gidecek olanları uyarmış olalım. Haddimizi bilelim diyelim.

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI GIDA ÜZERİNE  BAŞARIYA GİDEN YOL İKLİM MEMNUNİYETSİZLİĞİMİZ ALLAH RIZASI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı