Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
30 HAZİRAN Perşembe 18:59
Advert

Advert

Mevsimler

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 29-11-2021 12:08

Her mevsimin kendine has güzel bir yanı vardır.

Mesela ilkbahar; doğa canlanır, doğanın örtüsü çimenler yeşerir, bitkiler çiçek açar, arılar yaza hazırlık yapar çok soğuk yada çok sıcak değildir. Bir yandan tıpkı sonbahar gibi bir yandan yeşillikler bir yandan da kurumuş yapraklar bizi karşılar. Havalar her geçen gün daha fazla ısınır, güneş her geçen gün bu kapsamda daha fazla yakmaya başlar. Yazın habercisidir. Tam da yaşanılacak bir mevsimdir.

 Sonbaharda da tıpkı ilkbahar gibi bir yandan yeşillik bir yandan da kurumuş bitkileri barındırır. Yalnız burada sonbahar ilkbahar gibi bize yazı müjdelemez bize kışı müjdeler.  Bu yüzden çiçek açma nadir olur daha çok yaprak dökme zamanıdır.  Havalar her geçen gün daha çok soğur ve her geçen gün yağışlar artar. Yağmurlu gün sayısının fazla olduğu mevsimdir bu sonbahar.

 Yaz mevsimi mesela; meyve, sebze dönemidir. Yine bu dönemde açan çiçekler vardır. Hava sıcaktır meyvelerin olgunlaşması ve sofralara ikramlık diye servis edildiği zamanlardır. Kışın tüketmek için ürünlerin kurtulduğu, konserve edildiği dönemdir yaz mevsimi. Salçalar bu dönemde yapılır, bulgurlar, hedikler yani bu dönemde kaynatılır, reçeller bu dönemde yapılır. Çoğu meyve sebze hasadı bu dönemde yapılır.

Gelelim kış mevsimine evet kışın havalar en soğuk dönemlerini yaşar. Canlı varlıklar donma tehlikesiyle karşı karşıya kalır bu yüzden yakacakları yakma mevsimidir kış mevsimi. Etrafta çok fazla bir yeşillik görmek imkânsızdır. Toprak, bitkiler, doğa kendini kış uykusuna bırakır. Bu dönem kısa bir süreliğine ölüm gibi bir şeydir.   Tüm bu uyku, ölüm yeniden tüm ihtişamıyla uyanabilmektir. Bir yandan da oyun zamanıdır kış kar yağar çocuklar, yetişkinler dışarı çıkar kartopu, kardan adam, kayak gibi oyunları oynar.

 Velhasıl kelam her mevsimin kendine has güzellikleri vardır bize de bu içinde bulunduğumuz coğrafyanın verdiği bir nimet olan 4 mevsimi birden yaşamanın mutluluğu düşer. 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI GIDA ÜZERİNE  BAŞARIYA GİDEN YOL İKLİM MEMNUNİYETSİZLİĞİMİZ ALLAH RIZASI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı