Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 19:09
Advert

Advert

MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI?

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 23-04-2022 09:38

İçişleri Bakanlığının 81 vilayete gönderdiği en son genelgede artık açık alanlar ile sosyal mesafenin uygulanabildiği ve uygun havalandırma koşullarının bulunduğu kapalı yerlerde maske kullanma zorunluluğu uygulanmayacaktı.

Yine aynı bildiriye göre yeni bir karar alınıncaya kadar okul, hastane, sinema, tiyatro gibi kişiler arasında gerekli sosyal mesafenin sağlanamadığı kapalı yerler ile otobüs, minibüs, servis, tren, metro, vapur, uçak gibi her türlü toplu ulaşım araçlarında (şehirlerarası dahil) ise maske kullanım zorunluluğu uygulanmasına devam edileceği kaydedildi.

Fakat kapalı alanlarda maske zorunluluğuna uyulup uyulmadığına yönelik yaptığım gözlemlerimde bu kurala uyulmadığını çok net bir şekilde gördüm.  

İnsanlar usandı artık maske takmak istemiyor. Bu da sorun doğuruyor.

Bu genelgenin ilk çıktığı zamanlarda otobüslerde sürekli şoför ve yolcu tartışmasına şahit oldum. Kimi diyor ‘maske kalktı’ kimi diyor ‘kalkmadı’ şoför de sadece açık ortamda kalktığını savundu durdu.

 Yani genelgenin ne anlama geldiğini daha anlayamadık milletçe. Tüm tartışmalarda bu yüzden çıkıp durdu.

Bugün bakıyoruz mesela kimsenin maskesi kimsenin umurunda değil artık.

Binerken maske takan otobüsteki yerini alınca maskesini düşürüyor ve yola bu şekilde devam ediyor.

Kimse de artık orucun verdiği stresten mi bilinmez umursamıyor. Ne hali varsa görsünler der gibi.  AVM’lerde de bu durum değişmiyor diğer genelgeye bağlı olan alanlarda.

Havaların ısındığı bugünlerde de kapalı ortamda yani en çok havadar olunması gereken ortamlarda ağzı kapatmakta insanları haliyle kızdırıyor.

Terlemeye, kaşıntıya sebep oluyor, nefes almada sıkıntı yaşatıyor maske insanlara vs.

 Bu yüzden insanlar artık yasağın komple kalkmasını istiyor. ‘Bir kurtulamadık bu illetten’ deyip duruyor.

Şimdi de gözler maske ile ilgili alınacak olan önemli kararların, açıklanmaların yapılacağı Bilim Kurulu Toplantısına çevrildi. Bakalım Bilim Kurulu Toplantısında hangi kararlar alınacak?

Artık bıkkınlık veren maskeleri atmak için can atan bu insanları neler bekleyecek hep birlikte görelim diyor son olarak her yeni gün yeni güzellikler sizi beklesin sağlıcakla kalın diyorum.

 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Yaşam Mücadelesi  GIDA ÜZERİNE  BAŞARIYA GİDEN YOL İKLİM MEMNUNİYETSİZLİĞİMİZ ALLAH RIZASI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı