DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Hasan Yalçın Karataş
Hasan Yalçın Karataş
Giriş Tarihi : 17-12-2020 16:20

MANDA VE HİMAYE KABUL EDİLEMEZ

POST MODERN MANDACILAR

28 Haziran 1914’te 1. Dünya Savaşının başlamasıyla birlikte ve öncesindeki Avrupa’nın hasta adamı olarak görülen Osmanlı’nın toprakları İtilaf Devletleri (İngiltere, Fransa, Rusya, İtalya) tarafından savaş başlamadan, savaş sırasında, savaş bitince bu ülkeler paylaşmaya başlamıştır, paylaşılmıştır. Aralarında birçok anlaşma yapılmıştır. Bu barış anlaşmaları 20 sene sonra 2. Dünya Savaşını başlatmıştır.

Birinci Dünya Savaşından önce Balkanlar, Kuzey Afrika, Mısır, Ege Adaları, Kıbrıs Osmanlının elinden çıkmıştır. Bu savaşta; Osmanlı Çanakkale’de, Kanal Cephesinde, Arap Yarımadasında, Filistin Cephesinde, Suriye Cephesinde, Irak Cephesinde, Kafkaslarda, Sarıkamış’ta büyük mücadeleler vermiş ancak savaşı kaybederek bu topraklardan da çekilmiştir, bu toprakları kaybetmiştir. Anadolu’nun doğusunu Ruslar, Güney Doğusunu İngilizler( Suriye, Irak, Mısır, Arabistan toprakları dahil ) Adana, Hatay, Maraş bölgesini Fransızlar, Güneybatı Anadolu bölgesini İtalyanlar (Libya dahil), işgal etmiş, Yunanlılar İngilizlerin sponsorluğunda İzmir e çıkmışlar, Anadolu’yu yakıp yıkmaya başlamışlardır. İstanbul işgal edilmiş Dolmabahçe Sarayının önünde 60 adet 5 km uzunluğunda düşman zırhlı gemileri demirlemiş Atatürk bu gemileri Adana dan İstanbul a geldiğinde görünce yaverine ‘BUNLAR GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER’ demiştir.

İstanbul Hükümeti bu sıkıntılar içerisinde tam manasıyla teslim olmuş iken, bir grup vatansever milliyetçiler bu gidişe dur demek için harekete geçmenin zamanının geldiğini görmüşlerdir. Başta Atatürk olmak üzere arkadaşlarıyla görüşmeler yapmış ve kendisine müfettişlik görevi çıkarttırarak Samsun’a gitmiştir. Samsun, Havza, Amasya (amasya tamimi yayınlamış), Tokat, Sivas, Erzincan dan Erzurum’a gelmiştir. Bu geçtiği bölgelerde, gittiği yerlerde bağımsızlıkla ilgili işaret fişekleri atmış, bağımsızlık ateşini yakmıştır. Türk Milletini bağımsızlık için teşkilatlandırmaya yeni bir mücadeleyi başlatma arayışına girmişlerdir. Bu yakılan ateşle Erzurum Kongresi toplanmış (23 Temmuz-7 Ağustos 1919) bir takım kararlar alınmış bunlardan biri de manda ve himaye kabul edilemez maddesidir. Kongre esnasında en çok tartışılan konulardan birisi manda meselesidir. Türk İstiklal Mücadelesinin başladığı bu safhalarda batılı devletler ABD ne kendi emperyalist emellerinin zarar görmemesi bakımından Türk Toprakları üzerinde mandater Devlet olarak manda yönetimini kurmasını ve Doğu Anadolu’da bir Ermeni Devleti kurmasını istediler. ABD başkanı Woodraw Wilson prensipleri 14 madde olarak yayınlanmış. 12. Maddesi Osmanlı Devletini ilgilendiriyordu. Türklerin azınlıkta olduğu yerlerde Türk Devletinin varlığını sürdüreceği yazılı idi. Bu husus bazı aydınlar üzerinde umut olarak görüldü, zihinlerinde Amerikan Mandasının tek çözüm fikri olacağı uyandı. Yorgun fakat yenilgiyi kabul etmeyen tam bağımsızlık fikrini savunan büyük bir aydın ve milliyetçi grup işgalcileri ülkeden çıkarmak, bitmiş tükenmiş işgal edilmiş bir imparatorluğun küllerinden yeni bir devlet yaratmak isteyenlerdi. >>DEVAM EDECEK

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
25.02.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber