DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Hasan Yalçın Karataş
Hasan Yalçın Karataş
Giriş Tarihi : 22-12-2020 16:50

MANDA VE HİMAYE KABUL EDİLEMEZ (2)

Mandacılar Osmanlının topraklarını kaybettiğini batılılar ne verirlerse onun kabul edilmesi, bitmiş tükenmiş bir ülkede medeni olmadığımız için manda yönetimini kabul eden güruh, medeni olmayan toplumların sonu medeni olan toplumlar tarafından yönetilmesini kabul etmek mandater devlet tarafından yönetilmenin en iyi çözüm olduğunu kabul ediyorlardı.

Manda  taraftarlarına göre İngiltere, Fransa, İtalya, Amerika seçenekleri arasında en fazla kabul gören veya kötünün iyisi görünen seçenek olan Amerika elbette istikbalimize en az mahzuru dokunmakla birlikte ( ABD ayrıca doğuda Ermeni Devleti kurmak istiyor) bizi Avrupa boyunduruğundan kurtaracak memlekete para saçacak, istihdam yaratacak, bizi medeni milletler seviyesine çıkaracak yegane millet idi. Amerika mandası isteyen aydınlar!!! Wilson prensipleri cemiyetini kurdular. Bugün post modern mandacı aydınlar inşallah Biden prensipleri cemiyetini kurmazlar. Mandacılar ABD başkanı Wilson a 3 maddelik Türkiye’yi mandater devlet olarak yönetmesini isteyen bir mektup gönderdiler.

ABD mandasını isteyen aydınlar!!! Erzurum Kongresini baskı altına almaya çalıştılar. Atatürk’e mektup yazdılar (mandanın kabulü ile ilgili) Atatürk de bunların mektuplarına cevap yazarak nezaket ve incelikle reddetmiştir. Erzurum Kongresi yapılmış ülkenin geleceği ile ilgili birçok karar alınmıştır. Aynı şekilde Sivas Kongresi de baskı altına alınmaya çalışılarak Atatürk’ün kongre başkanı olmaması için faaliyetlerde bulunulmuştur. Atatürk başkan seçilmiş kongre yapılarak gerekli maddeler belirlenmiş Erzurum Kongresinde alınan kararlar genişletilerek kabul edilmiştir. Bu maddelerden biri de Manda ve Himaye kabul edilemez meselesidir.

Manda yönetimi 1. Dünya savaşından sonra bazı az gelişmiş ülkeleri, kendi kendilerini yönetecek bir düzeye gelinceye, bağımsızlığına kavuşuncaya kadar Milletler Cemiyeti ( o günün BM si) adına verilen yetkidir. Mandacılık bir türlü sömürgeciliktir. Sömürgeciliğin hukuki kılıfıdır. Kendini yönetemeyen bir halkın yönetimini gütmek, idare etmektir. Bu yönetim şekli sömürgecilik sisteminin modernleştirilmiş halidir. Burada ki amaç manda devletinin tabi kaynaklarını zenginliklerini sömürmektir. Bir devlet sizi yönetiyorsa ülkenize girmişse silahla zor çıkarırsınız, o da o imkanı, o kudreti, o gücü, o imanı bulursanız çıkarırsınız. Atatürk ve arkadaşları o kuvveti bulmuşlar, o imkanı yaratmışlar. O imanla mücadele etmişler ve düşmanı Türk Topraklarından kovmuşlardır, son kale Anadolu’yu yeniden yurt yapıp bize emanet etmişler, manda ve himayeyi kabul etmemişlerdir. >>DEVAM EDECEK

 

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
25.02.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber