Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 18:22
Advert

Advert

MALATYA’NIN YUKARISI

Abdulvahap Kaygusuz
Abdulvahap Kaygusuz
Giriş Tarihi : 26-05-2022 11:46

Malatya’mızın yön tarifi başkadır. Güney, Kuzey kavramı pek dikkat çekmez ama Malatya’nın aşağısı yukarısı vardır.

Genel kavramda veya genel konuşulmalarda Malatya’da yön tarif edilince, yukarı denince Güney olarak anlaşılır. Tabi aşağı olunca da yön de tatbiki Kuzey olur.

Bu durum sadece Beydağı eteklerinden itibaren kuzeye doğru uzayan Malatya konumu için gereklidir. Örneğin Doğanşehir’de ‘dikine aşağı- dikine yukarı’ denilen sık kullanılan bir deyim vardır. Burada yön tarif edilmez. Belirtilen ya da tarif edilen konumun tarifi amacıyla kullanılır.

Bu nedenle de Malatya’mızda Beydağı’nı yeri bir başkadır.

Beydağı türkülere efsanelere konu olmuş bir dağdır.

Beydağından yol aşarım Deli Deli Dolaşırım, Beydağının Başı Duman Bürümüş gibi birçok türkünün yanında, yine beydağının eteklerinde yer alan Kernek de de beydağının bir parçasıdır.

Beydağı eteklerinde yer alan pınarlardan çıkan sular Malatya ovasının çeşitli taraflarından başlayarak, beydağından aşağıda kalan yerleri de kendi cazibeleriyle sular.

Malatya’nın içme suyu da Beydağından çıkan kaynak sudan temin edilir ki. Türkiyede içme suyu temini noktasında beydağından çıkan sulardan sağlanır. Herhangi bir işleme tabi tutulmadan kaynağından musluklara gelen sular kentin içme suyunu karşılar.

Yine beydağı bağlantılı dağların eteklerinden çıkan Sürgü suyu, Doğanşehir ve Sürgünün içme suyunu temin etmesinin yanında Akçadağ’a kadar olan arazilerin de sulanmasında kullanılır.

Benzer bir durum olan  Erkenek suyu ise borular vasıtasıyla Gaziantep’e kadar taşınmaktadır.

Dolayısıyla Malatya’nın yukarısı Malatya için de, bölge için de önemlidir.

Bölgenin korunması, kirletilmemesi önemlidir. Bir başka önemli konu da Beydağlarında yapılması düşünülen taş ocağı vb. gibi çalışmaların da su kaynaklarının yön değiştirmesine sebep olmaması için ciddi çalışmalar sonucunda ve konunun hassasiyeti bakımından, izin verilme konusu da iyi değerlendirilmelidir.

 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Önce Edep Yaya Geçitleri Ne İşe Yarar EN BÜYÜK EĞLENCELERİMİZ SİNEMALARDI Seçimler Tamam Sıra İcraatta KONU ŞEHADET OLUNCA SÖZ BİTİYOR KAZANCINIZI HELAL EDİN TARIMSAL ALANLAR DEĞERLENDİRİLMELİ MASKE TAKMAYA DEVAM EDİYORUZ Şehrin Göbeğinde Fabrika mı Olur YENİ BİR YOĞUN BAKIM MESAİSİ YÜRÜMEK ÖNEMLİ Yine 1 Yıl Zarar Ettik YAĞMUR YAĞDIĞINDA YÜREĞİM ÜŞÜR KURUMLARI İŞGAL ETMEKTEN VAZGEÇİN YOLLUKÇULUK TARİHE KARIŞTI ÖĞRETMENLERİMİZ BAŞTACIMIZ Bizim de Boztepe’miz Vardı MİHİR MESELESİ GÖZ ARDI EDİLMEMELİ SÜRÜCÜLERİN KORKULU RÜYASI OLDULAR SAMİMİ OLMAYI ÖZLEDİK BU İŞİN LAMI CİMİ YOK- AŞI ÖNEMLİ BİR NAZIM ABİ VARDI Değer Verdiğimiz Değersizler Rahmetle Anıyoruz ÇEVRE YOLUNUN ALTINA NE ZAMAN SIRA GELECEK HAMDOLSUN GELENEKLERİMİZ YAŞIYOR Velilerin de Talepleri Var DÜĞÜNLERE DİKKAT Ahde Vefa Unutuldu              Neden Görevden Alındı Delikanlı Adam, Gizemli Kadın Abart Ekzozlu Motorlar Ormanlarla Birlikte İçimiz Yanıyor EN ÇOK YOL GÖZLEYEN YAŞLILARIMIZ OLDU NORMAL DÜĞÜN YAPSAYDIM Köşe Başı Dilencileri Bir Selam, Bir Ömre Değer Her Kayısı Malatya Kayısı Değil Bir Kenara Yazın Dursun BİR İSMET GÜZEL VARDI Telefonla Virüs Bulaşmıyor TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAMAK LAZIM NURETTİN SOYKAN ANLATIYOR Evrakı Karalayan Doktor CADDELERDE KIZLARIMIZIN ÖNÜNÜ KESMEYİN Ramazan Buruk Başlıyor Güler Yüz Hastaları Memnun Ediyor Ağaçtan Ne İstediniz Kendimize Saygı Duymamız Lazım Tıp Bayramınız Kutlu Olsun Çocukluğumu Özledim Tıbbi Cihaz Desteğine İhtiyaç Var Malatya’ya Hipodrom Yapılır mı? HAFTA SONU OTOBÜSLERİ Kitap Bağışından Kaçan Okul Müdürü Haber kaynaklarına sitemimiz var Türkiye’ye Örnek Oldular İşe Yaramaz Dernekler Malatya'nın İlk Klibi Nasıl Çekildi  Cevizin Hikâyesi CEP TELEFONU ÇIKINCA NELERİ UNUTTUK? Bir Gazeteciler Günü Daha Geçti Kadına şiddete hayır Gazetecilerin Günü Kutlu Olsun TEBRİK GELENEĞİ KAYBOLDU Baş Örtüsü Ayıbı Ortadan Kaldırılmalı LANET OLSUN Rehavete Kapılmayalım Nedir Bu Kovid’ten çektiğimiz?