Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 19:10
Advert

Advert

Kullanılmak

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 03-04-2021 16:37

Evet, hemen hemen herkes bu acımasız hissi yaşar arada sırada.

Ama bu hisse takılıp kalmaz yoluna devam eder

Yoluna devam ederken de hep ‘artık kimse beni kendi çıkarı için kullanamayacak’ der. Der ama sonu gelir mi bu enayi yerine konulmanın, kullanılmanın tabi ki gelmez çünkü işin içinde nefis illeti var.

Herkes nefsine düşkündür bu yüzden ne kötülükler son bulur hayatta ne enayi yerine konulma, kullanılma.  

 Ben hiç enayi yerine konulmadım, kullanılmadım diyen biri çıkarsa bu pek de inandırıcı olmaz bu sebeple.

 Neyse enayi dedik bu enayi ne demek enayi demek kolayca aldatılabilen, aşırı ölçüde aptal, bön, avanak demek.  

Yaşattığı his gibi anlamı da kulağa pek hoş gelemeyen bu kelime bir çok kişiyi çileden çıkarmıştır ya da ezdikçe ezmiştir.

Enayi yerine koymak, kullanmak sadece bir işle alakalı değil her anlamda herkes enayi yerine konulabilmektedir, kullanılabilmektedir.

Gerek eşyaları kullanım açısından olsun gerek iş açısından olsun gerek vicdani duyguları kullanma olsun her alanda bu enayilik, kullanılmak kendini gösterir.

Mesela benim bir arkadaşım vardı her şeye kolay inanır ve inandığı insanlardan da kolay kolay şüphelenmezdi başına kötü bir vukuat gelene kadar.  Gerçi başına kötü bir vukuat gelse de hala eski inancıyla devam ederdi ya da öyle olması lazımmış gibi davranırdı ki aynı durumlar benim içinde veya bir başkası içinde geçerli.

İnsanları hayvanları veya başka bir canlıyı enayi yerine koyan, kullanan düşünmelidir ki bir gün kendisi de bir öteki kişi tarafından enayi yerine konulabilir, kullanılabilir kendi de aynı acımasız bu duyguyla baş etmek zorunda kalabilir.  Sonuçta burası etme bulma dünyası.

Enayi ve kullanılmak evet ikisi de hemen hemen aynı şeyi kast ediyor. Sonu kötü hisle bitiyor veya daha farklı acımasız bir şekilde bitebiliyor.

Bazıları da vardır ki enayiliği kullanılmayı hissizleştirmiştir. Artık kabullenmiştir bu gidişata ama bu gidişat onun daha ne kadar sabrını zorlar bilinmez ama eğer içinde ufak bir nefis varsa dur diyeceği günlerde çok uzak olmasa gerek. Bu durum da bir kaos yada bir patlama şeklinde gösterir demektir. İşte o zaman enayi yerine koyana  da onu kullananın da vay haline. Biliyorum bazıları diyecektir ki etkisi kendisiyle sınırı kalır hiç bir şey yapamaz öyle değil duyulan acı daha büyük bir acı ile son bulur bunu unutmayın beki bu acı kendinin belki de bir başkasının olacaktır. Bu sebeple kendimize yapılmasını istemediğimiz enayi yerine konulmayı, kullanılmayı bir başkası içinde istememeliyiz.  Sözüm ona ki insanlarda volkan gibidir pasif durur ama bir yere kadar patlarsa da o alevden geriye sade ve sadece küller kalır. 

 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Yaşam Mücadelesi  GIDA ÜZERİNE  BAŞARIYA GİDEN YOL İKLİM MEMNUNİYETSİZLİĞİMİZ ALLAH RIZASI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı