DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 03-04-2021 16:37

Kullanılmak

Evet, hemen hemen herkes bu acımasız hissi yaşar arada sırada.

Ama bu hisse takılıp kalmaz yoluna devam eder

Yoluna devam ederken de hep ‘artık kimse beni kendi çıkarı için kullanamayacak’ der. Der ama sonu gelir mi bu enayi yerine konulmanın, kullanılmanın tabi ki gelmez çünkü işin içinde nefis illeti var.

Herkes nefsine düşkündür bu yüzden ne kötülükler son bulur hayatta ne enayi yerine konulma, kullanılma.  

 Ben hiç enayi yerine konulmadım, kullanılmadım diyen biri çıkarsa bu pek de inandırıcı olmaz bu sebeple.

 Neyse enayi dedik bu enayi ne demek enayi demek kolayca aldatılabilen, aşırı ölçüde aptal, bön, avanak demek.  

Yaşattığı his gibi anlamı da kulağa pek hoş gelemeyen bu kelime bir çok kişiyi çileden çıkarmıştır ya da ezdikçe ezmiştir.

Enayi yerine koymak, kullanmak sadece bir işle alakalı değil her anlamda herkes enayi yerine konulabilmektedir, kullanılabilmektedir.

Gerek eşyaları kullanım açısından olsun gerek iş açısından olsun gerek vicdani duyguları kullanma olsun her alanda bu enayilik, kullanılmak kendini gösterir.

Mesela benim bir arkadaşım vardı her şeye kolay inanır ve inandığı insanlardan da kolay kolay şüphelenmezdi başına kötü bir vukuat gelene kadar.  Gerçi başına kötü bir vukuat gelse de hala eski inancıyla devam ederdi ya da öyle olması lazımmış gibi davranırdı ki aynı durumlar benim içinde veya bir başkası içinde geçerli.

İnsanları hayvanları veya başka bir canlıyı enayi yerine koyan, kullanan düşünmelidir ki bir gün kendisi de bir öteki kişi tarafından enayi yerine konulabilir, kullanılabilir kendi de aynı acımasız bu duyguyla baş etmek zorunda kalabilir.  Sonuçta burası etme bulma dünyası.

Enayi ve kullanılmak evet ikisi de hemen hemen aynı şeyi kast ediyor. Sonu kötü hisle bitiyor veya daha farklı acımasız bir şekilde bitebiliyor.

Bazıları da vardır ki enayiliği kullanılmayı hissizleştirmiştir. Artık kabullenmiştir bu gidişata ama bu gidişat onun daha ne kadar sabrını zorlar bilinmez ama eğer içinde ufak bir nefis varsa dur diyeceği günlerde çok uzak olmasa gerek. Bu durum da bir kaos yada bir patlama şeklinde gösterir demektir. İşte o zaman enayi yerine koyana  da onu kullananın da vay haline. Biliyorum bazıları diyecektir ki etkisi kendisiyle sınırı kalır hiç bir şey yapamaz öyle değil duyulan acı daha büyük bir acı ile son bulur bunu unutmayın beki bu acı kendinin belki de bir başkasının olacaktır. Bu sebeple kendimize yapılmasını istemediğimiz enayi yerine konulmayı, kullanılmayı bir başkası içinde istememeliyiz.  Sözüm ona ki insanlarda volkan gibidir pasif durur ama bir yere kadar patlarsa da o alevden geriye sade ve sadece küller kalır. 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
28.04.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber bayan esc istanbul ümraniye esc istanbul esc kızlar şirinevler esc bayan halkalı esc beylikdüzü esc avcılar esc şişli esc kagithane esc kadıköy esc istanbul türbanlı esc bayan başakşehir esc esc bayan esc bayanlar