Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
25 MAYIS Çarşamba 18:54
Advert

Advert

Kul Hakkı

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 28-08-2021 13:54

Hak nedir?  Hak: Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre bireylerin hukukun gerektirdiği veya birine ayırdığı durum kazançlı hal anlamına gelmektedir.  

Kul hakkı ise bir kimse bir kimsenin hakkını yer, malını çalar, hırsızlık yapar ise büyük vebali olan kul hakkını işlemiş olur. Kul hakkı pek çok sebebe bağlı olarak işlenebilir. Dolayısıyla bir kişinin istenmediği bir şey yapması, onu alay etmek, küçük düşürmek, başkasının yanında aşağılamak, rencide etmekte bir kul hakkıdır.

Evet, gerekli tanımlamalar yaptıktan sonra konumuza dönecek olursak insanlar olarak kul hakkına çok fazla girdiğimizi belirtmek isterim.  Bu konuda vurdumduymaz, çıkarcı ve ben odaklı düşüncelerimize esir olduğumuzu maalesef görmekteyiz, duymaktayız.

İşin kötü yanı ise hak yememek adına kılımızı bile kıpırdatmıyoruz. Daha çok yemek için de elimizden geleni ardımıza koymuyoruz.

Bakıyoruz evliklerde eşler birebirini ezme yarışına girmiş erkek hep haklı kadın ise hep haksız kadın hep susmak, direnmemek zorunda bırakılıyor eğer tam tersi olursa da iş boşanmaya kadar gidebiliyor. Eşler arasında ayrımcılık yapılıyor erkek her şeyi yaparken kadın da hiç bir şey yapamaz mantığı güdülüyor bu da kadının hakkına girmek oluyor.

Torunlar arasında ayrımcılık da aynı şekilde hak yemek oluyor. Bakıyorum bir anneanne yada babaanne ve dedeler bir çocuğunun çocuğunu daha çok severken her şeyi onların önüne sererken diğer çocuğunun çocuğunu da hor görüyor nasıl kullanabilirim bunu gözüyle çocuğa yaklaşıyor. Bu kişiler eve gelin olarak gelen kişileri de köle olarak kullanmaya çalışıyor. Çocuğu mahallede buna benzer bir takım olaylar illaki yaşanmıştır ya da yaşanıyordur.  Yediğimiz her lokmada başkalarının da hakkı olabilir bunun bilincinde olmak lazım bu konuda. Ona göre de karşıdakinin hakkına girmemeye çalışmak lazım gelmektedir. 

Maaşımızda bile başkalarının hakkı söz konusu olabilir. Sonuçta maaşı gerçekten hak edip etmemeye bakmak gerek.

Kişi hakkında dedikodu yaparak da kul hakkına girmiş bulunuruz. Ama bizim dedikodusuz bir gün bile geçirdiğimiz yoktur. Rencide etmeyi bir halt sanıyoruz ama karşıdakinin hakkına giriyoruz. Sonrada helallik bile istemiyoruz. Gerçi helallik istesek te  o kişi hakkını helal eder mi bilinmez ya da yarım ağızla helal edilen hak ne kadar geçerli olur onu bilemiyoruz.

Okulda sınıflar arası ayrımcılık yapılıyordu  bir sınıfa çalışanlar toplanırdı bizim zamanımızda tembel sınıflarında üstünde durulmazdı şimdi de o kalktı ama bireye yönelme oldu cımbızla seçilip ona göre tavır sergileniyor bunlarda tüm o okulu geçin tüm öğrencilerin hakkına girmektir. Kimse sonuçta başarısız olmak için okumuyor ya da ötekileştirilmek için velilerince okula gönderilmiyor. İşe alımlarda da  bakıyoruz ahbaplık ilişkisine bakılıyor ve böylelikle işçilerin iş arayanların hakkına girilmiş oluyor.

Hakkı arama konusunda da mahkemeler kurulmuş ama bakıyoruz tecavüz edenler, hırsızlık yapanlar, adam öldürenler serbest bırakılmış gerekçe delil yetersizliği veya başka bir şey.  Bu da hakkını aramak isteyenlerin hakkına girmektir. Öncelikle bu konuda kendimizi sonra sistemleri değiştirmeliyiz. Öbür türlü bu tür konulardaki hakka girmelerin önüne geçemeyiz.

Öte yandan İslam da zaten kul hakkına oldukça önem vermekte ve birçok ayette insanların haklarına saygı gösterilmesi istenmiş, bu haklara saldırı mahiyetindeki tutum ve davranışlar ise yasaklanmıştır.  

Sözüm ona gelin hakkımızı kimseye yedirmeyelim hak yiyene karşı da dik duruşumuzu sergileyelim, yapılması gerekenleri de bu hususta yapalım hak savunmak adına.

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı