Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
30 HAZİRAN Perşembe 19:22
Advert

Advert

Küfretmeyi neden çok seviyoruz?!

Yasin Akmeşe
Yasin Akmeşe
Giriş Tarihi : 08-12-2021 11:10

Ağza alınmayacak küfürler, günümüzde artık hayatımızın bir parçası oldu. Yaş ve Cinsiyet fark etmeksizin hemen hemen herkesin ağzından küfürler çıkabiliyor. Topluluk içinde düzgün ve güzel konuşmak artık yok olma eşiğinde. Ağza alınmayacak ayıp ve terbiyesizce diye nitelendirdiğimiz küfürler kimimize göre komedi, terapi(rahatlama), kendisini iyi ifade etme anlamına gelmektedir. Kimimize göre bir alışkanlık haline gelmektedir. Kimimize göre ise küfretmeyi kendimize yakıştırmamak, küfretmeyi sevmeyip küfrü duymaktan haz etmeyen, toplum içerisinde ayıplanmaktan çekinmektedir.

Örneğin ben, küfretmeyi kendine yakıştırmayan ve küfrü duymaktan haz etmeyenlerdenim. Bu konuda karakterim en büyük etkendir.

Peki ağza alınmayacak küfürler edenler, neden küfrederler? Sizlere 3 Ana sebepten bahsedecek olursam bunlardan birincisi Toplumun kendisinden kaynaklandığını söyleyebilirim. İkincisi aile içi eğitimsizlik. Çünkü, toplum olarak küfretmeyi, küfür duymayı benimsiyoruz, çok seviyoruz. Küfretmek ilk hangi etap da nerde duyup nerde öğreniyoruz? Tabi ki çocukluk yıllarında, aile ortamlarında, arkadaş ortamlarında, okullarda, sokaklarda.

Ayrıca dizilerin, yerli komedi filmlerimizin ve komedi tiyatro gösterilerinde, Küfür duyduğumuz da toplum olarak benimseyip bir eğlence olarak görürsek, çocuklarda küfretmenin eğlenceli ve güzel bir şey olduğunu algılar ve her yerde istemsizce küfretmeye başlarlar. Çünkü, beyin küfrü benimsemiş olur.

Diğeri ise bilimsel araştırmalar neticesinde ortaya çıkan sonuçlara göre açıklayacağım size. Bilimsel araştırmalarına göre; stresli bir durumda ya da beklenmedik bir şey olduğunda, küfür etmek refleks gibi bir şey ve bir şekilde iyi de hissettiriyor.

Küfür edilen durumlar neşe, tam bir şaşkınlık ya da derin bir pişmanlık, acı veya öfke olabiliyor. Duygularımızı göstermek anlamında en dışavurumsal araç gibi görünüyor” sonuçlarına varılmış.

24 yaşındaki bir genç olarak, her ne olursa olsun küfretmenin, itici ve ahlaksızca olduğunu savunuyorum. Şunu bilmemiz gerekir! güzel konuşmak insanın kişiliğini ortaya koyar. Bir ortamda edep adap bilmeyen, nerde ne söylediğini bilmeyen, ağzı bozuk bir insan hakkında nasıl iyi düşünebiliriz ki? Bugün, ilkokul çağındaki küçük çocukların cinsiyet fark etmiyor artık. Günümüzde ağızlarından öyle küfürlü kelimeler çıkıyor ki, inanamazsınız. Bu durum o çocukların suçu değildir. Suç, sözde güzel örnek olacağına kötü örnek olan büyüklerinde yani ailelerindedir. Çoçukların ahlaksızca yetiştirilmesi konusunda, kendimizden utanmamız gerekir. Bu çocuklar, böyle yetişip gelecek de yuva kurduklarında, kendi çocukları da aynı durumda olacaktır. Küfür etmeyi sevmeyen, küfür duymayı haz etmeyen biri olarak söylüyorum küfür, toplum içinde aile içinde kabul edilemez bir şeydir. Küfrü normalleştirmemiz anormal bir durumdur.

YORUMLAR