Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
20 MAYIS Cuma 00:26
Advert

Advert

Koronalı Sosyal Yaşamsız Hayat

Alper Korkut
Alper Korkut
Giriş Tarihi : 07-01-2021 17:44

Gelmiş geçmiş korona… Bakalım koronalı günlerimize…

Evet, öncelikle korona günleri hapis günlerine döndü.  Sosyal yaşam sıfırlanmak üzere; hayat durgunlaştı, sıradanlaştı.

Eğlence dört duvar arasına sıkıştı kaldı. Spor yapmak dört duvar arasında sıkıştı kaldı. Ev ziyaretleri askıya alındı, cenazeler veya manevi desteği arttıran unsurlar geride kaldı ölen ölmüş kalan kalmışa döndük, sadece telefonla başsağlığı diler olduk. Düğünler ya ertelendi ya da hayallerden çok daha farklı ve kısıtlamalı bir şekilde dünya evine girildi. Birlikte yapalım düşüncesi askıya alındı tek yapayım düşüncesi hakim oldu bizde.  Neden peki? Tek bir neden var koronavirüs bulaşır korkusu.

Evet korkumuz korona. Yaşamımız sınırlandıran korona, sosyalleşmemizi kısıtlayan korona, bizi toplumsal bir varlıkken yalnızlığa iten korona. Yaşamımıza yön veren maskesiz rahat rahat nefes almamızı engelleyen yine korona. İkram kelimesinden korkmamıza korona neden oldu ayıpları kenara ittik kornaya yakalanmayalım diye. Tek değil bazen çift bazen 3’ er maske bile takar olduk koronadan korktuğumuz için.

Evlerimizde çamaşır suyu, sirke, deterjan, sabun gibi temizlik malzemelerinin kokusu hiç eksik olmadı, önlem olarak her temizlik ürününden en az 2 şer tane barındırır olduk ne olur ne olmaz diye.  Hatta koronanın ilk duyulduğu zaman millet marketlere akın etti gıda stoğu yapmak için sosyal medyada dolap dolap stoklanmış görüntüler karşıladı bizi. Dışarı çıkan yaşlılarımıza gereksiz tepkiler verir olduk sanki onlar koronayı  getirip bulaştırmışlar gibi.  İnsanlıktan bazen çıktık bazen de yardım eli uzattık karantina sürecinde olanlara… Genel anlamda koronalı sosyal yaşamsız hayatlar hayatımızın tamamını oluşturdu. 

Aileye yeni üye katılsa bile aynı evde yaşamayan aile fertleri o bebekleri görmelere gelemez oldu. Hevesler, sevinçler, hüzünler hep içerde kaldı.  Tek korku hakim oldu hayatımızda koronavirüs.  Öte yandan hem korkan hem de zorunlulukları olan kesim var. Eve ekmek götürme peşinde olan var koronaya karşı.  İşe gidince aileden uzak kalanlar var korona bulaşır mı diye korktukları için. Koronalı sosyal yaşamsız hayat sürüyoruz. Çocuklar doyasıya akranlarıyla oynama çağında olmalarına karşın oynayamıyor.   Bir zamanlar özellikle bayanlar arasında yapılan günler  ortadan kalktı sayılır.  Gün geleneğini sürdürenler de sadece parasını vermeye gidiyor ya da hesaplara aktarıyor gününde tadı kalmadı anlayacağınız. Okul sıraları yerine çalışma sıraları geldi, yüz yüze eğitim yerine uzaktan eğitim sürecine geçildi, sanayileşmemde de tedbirler kapsamında az elemanla çok iş yaptırma sürecine geçildi.  Hastaneler pandemi hastanesi oldu diğer hizmetler sekteye uğradı. Bazen de gaddarlaştık.   Yasak olmasına rağmen kepenkleri kapattık ama içeride kaldığımız yerden devam eder olduk, yasak hiç uğramamış gibi. Hem de gece geç saatlere kadar, elemanları da o saate kadar tabi evlerine göndermedik, çalıştırır olduk.  Bir gaddarlık tohumu ekti koronavirüs hayatımıza, benliklerimize.  sosyalleşmemize, yaşantımıza sekte vurdu koronavirüs bencilleştirirdi, tekleştirdi. Bizden başkasını düşünmez yaptı bir nevi. Koronayı hep sağlık açısından ele aldık ama koronanın sadece sağlık alanında hayatımıza olumsuz etkisi olmadı maddi ve manevi her anlamda her alanda hayatımıza burnunu soktu olumsuz etkisiyle bizleri canından bezdirdi.  Tüm bu gelişmelere baktığımız zaman gelin koronaya karşı bir olalım bir kavramını burada belirginleştirelim, mücadele edelim ve koronayı yaşamımızdan def edelim. Eski yaşantılarımıza, değerlerimize, sosyallerimize, normallerimize dönelim. Biz şimdi bir olmazsak göreceğiz ki her şey daha da kötü olacak 2021 yılı 2020 yılını aratacak. Bu tehlikenin farkına varalım ve elimizden ne geliyorsa hem bireysel anlamda hem de toplumsal anlamda yapalım. Selametle…

 

YORUMLAR