Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
25 MAYIS Çarşamba 20:47
Advert

Advert

Korona Bıktırdı

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 25-12-2020 17:14

Menşei Çin olan koronavirüs ilk ortaya çıktığı andan itibaren onlarca can aldı birçok ülkenin de sağlık sistemini çökertti ve hala hem can almaya hem de sağlık sistemlerini çökertmeye devam ediyor.

Bilmem kaçıncı dalganın kaçıncı pikini yaşıyoruz ama henüz net bir çözüm bulabilmiş değiliz.

Kendimizce bir takım önlemler alıp duruyoruz. Eski yaşanmışlıklara mesafe koymalıyız dedik iletişimsizlik içinde bulduk kendimizi.

Hedeflerimizi, hayallerimizi, ziyaretlerimizi hep erteledik. Özleme itti bizi koronavirüs hele ki sokağa çıkma kısıtlamaları…

Ah ah kornadan önce ki yaşamı mumla arar olduk. Ne illetti bu kurtulamadık gitti.

Dört bir yandan gardımızı almış olsakta koronavirüse karşı güçlü olamıyoruz. Bu da ne kadar aciz olduğumuz gösteriyor bize.

 Neyse eskiden gezip dolaşmak ailecek birlikte vakit geçirmek tek temennimizdi hemen hemen hepimizin ama şimdi evet birlikte vakit geçiriyoruz ama nasıl vakit geçiriyoruz?  Ellerde telefon sabah akşam öğle demeden hep koronavirüs haberleri, dışarı çıkamıyorsunuz hafta sonları sokağa çıkma yasağı var, dışarı çıkıyorum kavramı balkona çıkma ile eşleştirildi ondan ötesi yok.   Ailecek bir arada olunan yerler yemek ile kahvaltı sofraları oluyor.

Eskiden pikniklere gidilirdi gezilirdi misafirliğe gidilirdi şimdi ziyaretler gibi muhabbetlerde azaldı. Herkeste korona korkusu var. Aile içinde de birbirlerine bulaştırma korkusu.

Suçlu gibi içeriye tıkıldık sağlığımız ve nice sağlık için ama biz kendi benliğimizi kaybediyoruz ve eminim ki herkes bunun farkında. Ağır bir psikolojik süreç içinde kıvranıp duruyoruz. Nefes almak için sadece dışarı çıkmak yeterken şimdi ondan da mahrumuz dışarı anlamında çıkabileceğimiz tek yer balkon oluyor sokağa çıkma kısıtlamaları boyunca.

Yorulduk.

Sıkıldık.

Kısıtlamalar ve korona bunalttı, bıktırdı…

Hayat akıp gidiyor bizi de bu sırada evde hapis hayatı yaşıyoruz.  İnsana bu yaşam ağır geliyor, sosyal bir varlıktır insan.

Bu yüzden sağlıkçılarımız başta olmak üzere diğer tüm ilgililere bu sıkıntılı süreçten bizi kurtarmaları gerektiğini tekrardan hatırlatalım.

Elinizden ne geliyorsa yapın da bir an önce dört duvar arasına sıkışıp kalan hayatlarımız özgürlüğüne kavuşsun. Çünkü iki günlük sokağa çıkma yasaklarıyla bu virüs yok olup gitmez böyle bizi psikolojik yönden yoracak kısmi çözümler yerine net ve uzun vadeli çözümlere odaklanmalıyız. Selametle…   

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Kardeş Kıskançlığı