Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
25 MAYIS Çarşamba 18:37
Advert

Advert

KOCA YÜREKLİ İNSANLAR

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 16-07-2021 17:53

Evet, bugün bir aileye şahit oldum daha doğrusu babasız bir aileye. Anne ve üç çocuk baba nerede bilen yok çalışıyor mu yoksa kadının ve çocuklarının eline mi bakıyor bilemiyorum.

 Evet, çocuk da harbi çocuk ama çoğu çocuğa taş çıkartacak cinsten.

 Zorlukla büyümüş onun oyuncağı gerçekler olmuş küçük zekâsıyla dünyanın zorluklarını yenebilmiş ve yoluna emin adımlarla ilerleyen bir çocuk. 

Bugün evet bu aileyi ele almak istedim. Çünkü hem takdir ettim hem şuan da içinde bulunduğumuz halimize acıdım.

Vicdansızlığımıza üzüldüm.

Dedim ki eğer bu şekilde yaşamlar hala varsa ki daha kötü koşullarda yaşam savaşı veren kişileri çocukları düşündükçe cebimize attığımız her para, ağzımıza aldığımız her lokma, onu da geçtim tükettiğimiz her nefesimiz bile bize haram.

Vicdan sahibi olmasaydık gerçek manada tüm dünyaca bu şekilde zor yaşamlar dünyada mevcut olur muydu?

 Tabiki olmazdı.  

Her neyse bu anne mendil satıyor her gün ara ara gözlemliyorum. Hallerine hareketlerine bakıyorum gerçekten muhtaç mı diye. Bana öyle geliyor ki oldukça yardıma muhtaç bir anne ve gördüğüm kadarıyla da evin tüm yükü onun sırtında. 

Kendi tek başına yetişemediği içinde çocuklarından da yardım almak zorunda kalmış. Bakıyorum kadına arabaları durduruyor mendil satıyor çoğu zaman hakaretlerle maruz kalıyor olsa da onları yutuyor ses etmiyor hemen oradan uzaklaşıyor.

Çünkü o baktığım ve gördüğüm kadarıyla çocukları için yaşayanlardan.  anneden ayrıldıkları zaman gözlerinde hemen bir korku çok rahat bir şekilde gözlemlenebiliyor. 

 Korku var annelerinden ayrılışın hüznü yüreklerinden gözlerine bakışlarına yansımış. Tabi aynı şekilde annelerinin de  pek farksız bir durumda olduğunu söyleyemeyiz.

Çünkü anne arabadan inmeden gelip çocuklarını her şeye karşı sıkı sıkı tembihliyor arabadan inince de defalarca dönüp dönüp bakıyor. Acaba eve sağlam gelebilecekler mi diye olsa gerek.

Çünkü hiçbir vicdanlı anne çocuğunu sahipsiz bırakmak istemez hele ki tek başına bazen merdivenden inmesine izin vermezken bazı anneler bu koca yürekli anne maalesef geçim için çocuklarından ayrılmak zorunda kalıyor bazen.

Rabbim kimseyi kimseye muhtaç etmesin diyorum sağlıcakla kalın…

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı