Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
25 MAYIS Çarşamba 18:48
Advert

Advert

Kitaplarımız

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 04-09-2021 12:44

Dünyada onlarca yazar var hepsinin ayrı ayrı kimi eleştirel kimi duygusal kimi bilimsel kimi korku kimi hayal gücüne dayanan kitapları vardır.

Hepsinin yazılış amacı farklı farklıdır.

Herkes bu kitapların hepsini okumaz kategorilere ayırarak okur kimi roman kimi bilimsel kimi siyasi alanı ilgilendiren içerikteki kitaplara yönelir.

Kitap hayatımızda oldukça fayda sağlayan önemli bir husustur. 

Mesela kitap okumak ufku genişletir derler doğrudur kitap okuyanın ufku genişler

 Sözcük daracığı genişler, duyguları düşünceleri belli bir olgunluğa erişir

 Bilgisi, tecrübesi artar, olayları algılama kapasitesi yükselir.

Belki de kitaptan okuduklarını da hayatında uygulama alanı bile bulur.

Kitap okurken kendini zamanların evrelerinde dolaşırken bile bulabilir yada bir andan çıkıp diğer ana gitmenin tadını kitapla bulur insan.

Merakını giderir, bir teknolojinin nereden nereye geldiğine bizzat şahit olur okurken.

Kitap okumak fayda sağlar dedik bazen de küçük çapta da olsa zarar verebilir.

 Örneğin kişi duygusal çöküntü yaşayabilir kendi hayatıyla karılaştırdığında

Bazen de teknoloji kitaplar okuyup kendini belli bir seviyeye getirip kötü emelline amel edebilir zihnine yüklediği bilgileri.

 Bazen de var olan sistemleri eleştirir yapıcı olmak yerine yıkıcı olmayı tercih edebilir.

Yada toplumun gelenek ve göreneklerine, ahlakına uygun olmayan toplumun değerlerini bozacak tehlikeyi içerir çocuk yayınlarından bunun birkaç örneğini gördük.

 Zaten tüm bunlardan dolayı tüm dünyada bazı kitaplar rafa kaldırılmıştır.

Dedikten sonra öte kitaplara eskiden ulaşamazdık geçtim romanları, hikâyeleri, ders kitaplarına bile ulaşmazdık. Biri alır yıllarca o kitap gelecek nesillere aktarılır.   Kitap alacak imkân yoktu. Bu sebeple de alınan bir kitap altın değerindeydi. Ama şimdi bakıyorum bir kitap alınıyor eskisi hemen çöpe gidiyor ya da yırtılıyor yakılıyor üstünde yapılan karalamalardan da kitabın metni görünmez hale geliyor. Kitap kitap olmaktan öteye gidiyor yani…

Kitaplar o dönemin yaşamış delileridir. O dönemde ne yaşanıyorsa kitaplar da onlar işleniyor. Bunun bilincinde olalım. Kitaplara saygı gösterelim horca kullanmayalım.  Öte yandan e sistemlere geçtik kitaplar artık eskisi gibi değer görmüyor okunulacak şey varsa telefonlara bilgisayarlara indirerek okur olduk ama kitapların kokusunu unuttuk.  Bu konuda da gelin hem teknolojinin nimetlerinden faydalanalım hem de kitaplarımızı okuyalım evlerimizi kitapsız bırakmayalım. Çocuklarımıza da kitap okuma alışkanlığını kazandıralım. Kitap okumayı sevelim ve sevdirelim. 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı