Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 23:54
Advert

Advert

KIŞ Nasıl Geçerdi?

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 22-01-2022 14:59

Kışın eskiden ne yapılırdı diye düşününce akla ilk gelen şey kar yağmışsa kardan adam yapmak, kartopu oynamak, kaymak.

Eğer kar yağmamışsa ya da karın keyfi doyasıya yaşanmamışsa ne yapılırdı?

Mesela kırsalda yaşayanlar kadınlar yemeklerini 3 öğün hazır ederdi, artta kalan zamanlarında evi temizler, evin çamaşırını, bulaşığını hallederdi. Ondan sonra ekmek yapılacaksa konu komşu çağrılır sohbet eşliğinde ekmekler açılır varsa büyük, yani ağır yemekler de yapılırdı. Çaylar yudumlanır sohbete doyum olmazdı. Akşamları da herkes köşesine çekilir.

Çocuklar çeşitli oyun oynar isim şehir hayvan gibi yoksa ışığı kapatır gölge oyunu oynar yada evin içinde bir yerlerde saklambaç oynardı, evde minderler vardı onlardan kale yapılır ev yapılır bu küçük odacıklarda vakit geçirilirdi. Bazen olur ki büyükler de eşlik ederdi.

 Kadınlar örgülerini eline alır isteyen çorap, isteyen süveter, isteyen pantolon, isteyen hırka, isteyen kazak örerdi yada örme yolluk yapılırdı ki kapının ağzına serilsin. Halının kapatamadığı alanlar kapatılsın onunla.

Erkeklerde ahır işini halleder eğer hayvancılık iş ile uğraşılıyorsa ondan sonra odun taşır evin ısınının korunması için.

Kitap bile okunur bu havalarda çay eşliğinde. Mısır patlatılır bu gecelerde sohbet daha da koyulaşsın diye.

Peki şimdi

Eskiden her şey elle yapılırdı bir değeri kıymeti vardı şimdi her şey makineleşmiş değerler yitirilmiş. Herkes telefona yada televizyona bakar olmuş sohbet muhabbet eskide kalmış. Çocuklar bile teknoloji ürünü olmadan oyun oynamak istemez olmuş.

 Bakalım gelecekte daha bizler neler bekliyor…

Bol sohbetli, muhabbetli yıllara demekten kendimi alamıyorum selametle kalın diyorum.  

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı