Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 18:49
Advert

Advert

KİME GÖRE NEYİN BASKISI?

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 06-11-2021 10:36

Aile sağlıklı bir toplumun temel taşıdır.

 Bir milletin  gelişebilmesi için aile olmazsa olmaz faktördür.

 Aile bireylerinin birbirleriyle kurdukları ilişkiler o aile fertlerinin aynı zamanda toplum içindeki davranışını da belirler.

Ailelerde kurulamayan bazı iletişimsizlikler aile içinde sorunlara hatta bazen baskılara neden oluyor.

Aile içerisinde aşırı kontrolcü, baskıcı bir yaklaşım içerisinde olan anne ve babalar yetişen çocukları üzerinde hem ruhsal hem de sosyal izler bırakmaktadır.

Bu yetişen çocuklar üzerinde ki şiddet, zorbalık ve istismar gibi  kavramları gün yüzüne çıkarıyor.

 Bu durum bireylerin diğer bireyler üzerinde de etkili olmasına sebep oluyor.

Ailelerin bireyler üzerinde sosyokültürel baskısı, başarı hırsı baskısı, ekonomik baskısı, evlilik baskısı,  mükemmeliyetçilik baskısı tabii ki sosyal çevre baskısı …

Kahrolası “elalem ne der” putu..

Yazarken bile gerilmeme sebep olan detaylar..

Aile baskısı  eşlerin  de  birbiri üzerinde de  baskı uygulamasına sebep olabiliyor.

Eşler arasındaki baskı içeren ilişki eşlerin birbirlerine olan tahammüllerini ve sevgilerini azaltarak evlilik ilişkisini bozabilir, hatta evliliklerin sonlanmasına neden olabilir.

Eşler arasındaki baskı ilişkisi çift taraflıdır; baskı uygulayan birey de kendi baskısından baskı uygulanan birey kadar etkilenir.

 Baskı, baskı uygulayan tarafa aşırı sorumluluk yüklediği gibi, baskı uygulanan taraftan da var olması gereken sağlıklı sorumluluğu kaldırır.

Bireylerin kendi gelişimleri için destek veren, kendilerini gerçekleştirmelerine olanak sağlayacak şekilde sağlıklı sınırlar koyan aile, sağlıklı aile yapısının tanımıdır.

Evlilik yolu bulursa şayet  aile yapısı da bozulur…

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Yaşam Mücadelesi  GIDA ÜZERİNE  BAŞARIYA GİDEN YOL İKLİM MEMNUNİYETSİZLİĞİMİZ ALLAH RIZASI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı