Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
25 MAYIS Çarşamba 19:51
Advert

Advert

KAYISIDA AR-GE’YE ÖNEM VERİLMELİ

Ebubekir Atilla
Ebubekir Atilla
Giriş Tarihi : 06-01-2022 11:59

Malatya Ticaret Borsası’nın hayata geçirdiği Lisanslı Depoculuk atağı ve onun devamında TMO’nu cumhuriyet tarihinde ilk kez kayısıda müdahale alımlarını yapması Malatya Kayısısını değer kazanmasını sağladı. Kayısının hak ettiği değere kavuşmasında ki en büyük pay şüphesiz Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan’a ait. Kayısının patronu olarak da kabul ediliyor.

Kayısı hak ettiği yere geldi veya daha da yükselecek derken, bir yandan da üretimde kalitenin artırılması gerektiği gerçeğini unutmamamız gerekiyor. Kayısı ihracatındaki en büyük kriterlerden biri olan kükürt oranının 2000 ppm seviyesinde olması gerçeğini de unutmamak gerekiyor. Bu anlamda kükürt seviyesinin doğru ayarlanması ve gerekirse daha da aşağı seviyelere çekilmesi noktasında üretici kanadının yani işi ilk elden yapan çiftçinin bilinçlendirilmesi gerekiyor.

Yüksek verimin alındığı tarım bölgelerinde kurum ve kuruluşlar tarafından oluşturulacak AR-GE ekipleriyle de üretim sürecinde kaliteli ürün çıkarılması ve ürün miktarının dengeli seviyelerde arza sunulması elzemdir.

Birçok sektör temsilcisi kayısıya alternatif ürün üretilmesi gerektiğini savunuyor. Şu gerçeğin unutulmaması gerekiyor. Kayısı Malatya’nın kaderidir. Son 1 yıldaki ihracat rakamlarına bakıldığında kayısının artık yerel bir üründen bölgesel bir ürüne dönüştüğünü görüyoruz. Şehrin ekonomisine 350 milyon dolardan fazla bir gelir sağlayan bu sektöre alternatif aranmaktansa bu ürünün gelişimini sağlamak daha makul geliyor.

İklim değişikliği riski ve buna bağlı bir şekilde üretimin düşeceği gerçeğine herkes vakıf. Üretim noktasında sulamanın az olduğu bölgelerde veya yağışın az olma riskine karşın kayısı fidanlarının üretilecek yeni teknikler ile daha da dayanıklı hale getirilmesi gerekiyor. Bu noktada atılan en büyük adımlardan birini de Malatya Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından atılmıştı. Kuraklığa dayanıklı kayısı fidanı üretimi gerçekleştiriliyor. Kayısı fidanları yaklaşık 2 yıldır üretim sahalarında dikili bir şekilde duruyor. Bu çalışmanın verim sağlaması durumunda Malatya’da üretim potansiyeli noktasında büyük bir atak olacağına inanıyorum.

Malatya’da yürütülen AR-GE çalışmaları farklı kurumla tarafından bağımsız bir şekilde yürütülüyor. Bu çalışmaların ortak bir çatıda toplanması ve gerçekten kararlılıkla bu çalışmaların yürütülmesi gerekiyor. Yazımın başında belirttiğim “Kayısının Patronu’ nun bu konuya da bir el atması gerekiyor diye düşünüyorum.

İran, Özbekistan, İtalya, Cezayir, Fransa ve İspanya diğer önemli kayısı üreticisi ülkeler. Kayısı üretiminde kalitenin artırılması ve üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanmaması durumunda Dünya Kayısı Başkenti Malatya’nın bu unvanı Özbekistan’a kaptırma ihtimali bulunuyor. Özbekistan’da Fergana Vadisinde yıllık 100 bin tonluk bir rekolteye ulaştığına bakılırsa bu tehlike git gide büyüyor.

Özbek Kayısı ve diğer ülkelerde üretilen kayısılara kıyasla Malatya Kayısısının en büyük avantajlarından biri besin değerlerinin yüksek olması, bir diğer avantajı ise Avrupa Birliği onaylı coğrafi İşaret Belgesine sahip olmasıdır. Malatya kayısının dünya genelinde pazarlarda yer bulabilmesinin en büyük etkeni Coğrafi işaret Belgesidir.

Uzun lafın kısası…

Üretimde kaliteyi artırmazsak, riskleri göz önünde bulundurarak kriz planı oluşturmazsak, dünya pazarındaki yerimizi kaybedebiliriz. Bu nedenle en çok ihtiyacımız olan AR-GE çalışmalarına yoğunlaşmak gerekiyor.

 

YORUMLAR