DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Caner Aygören
Caner Aygören
Giriş Tarihi : 16-12-2020 16:13

Karate-Do Sporu Ve Antrenman Metotları

Sportif faaliyetlere yeni başlayan bireyler öncelikli olarak fizyolojik yeterliliğe sahip olmalı. Bunun içinde temel motorik özelliklerin yani (kuvvet, dayanıklılık, sürat, hareketlilik, beceri) faktörlerine sahip olması lazım.

Fizyolojik anlamda temel motorik özellikler ile organizma yüklenmeye hazır hale getirilmezse teknik antrenman, taktik antrenman ve zihinsel antrenman evrelerinde verim alınamaz.

Bir karate-do oyuncusunun teknikten önce organizmayı yüklenmelerle kuvvet, dayanıklılık, sürat, hareketlilik, beceri gibi motorik özellikler ile hazır hale getirilmezse bir sonraki evrelerde fizyolojik ve psikolojik olarak problemlerle ve rahatsızlıklarla karşılaşılacaktır.

Öncelikle kuvvet ve dayanıklılık parametreli antrene olacak oyuncunun kendi vücutsal ağırlığı ile yapılmalıdır. Bunlara core antrenman metotlarını(karın bölgesi) ağırlıklı ve kalistenik(vücut ağırlığı) antrenman metotlarını örnek gösterebiliriz.

Organizma fizyolojik olarak hazır bir duruma geldikten sonra. İkinci evre yani teknik yüklenmeye geçilebilir.

Teknik yüklenmede antrene olacak oyuncuya şiddetli yüklenmeler ile teknik yüklenmemelidir. Şiddetli yüklenmeler yorgunluğu başlatır(laktik asit birikimi) ve teknik antrenman bozulur. Yüklenmeler sık tekrarlarla dayanıklılık antrenmanların ’da tekrar edilmelidir.

Teknik antrenman karate oyuncusuna önce anlatılmalı sonra demonstrasyon(gösterme) yolu ile ya antrenör tarafından yada tekniği kusursuz yapan bir başka birey tarafından aktarılmalıdır. Teknik öğretilirken parçala, birleştir ve senkronizasyon(eşleşme) metodu kullanılmalıdır.

Teknik önce basite indirgenip parçalara ayrılmalı ayrılan parçalar tekrarla geliştirildikten sonra birleştirilmeli ve burada tekniğin hızlı bir şekilde yapılması sağlanmalı ve senkronizasyon(eşleşme) içinde son halinin alması sağlanmalıdır.

Bir tekniği sporcuya anlattıktan sonra en az bir veya daha fazla farklı çalışma dirilleri ile sporcudan tekrar edilmesi istenmelidir. Teknik antrenmanda sonra antrene olacak kişiye taktik yani oyun kuralları anlatılmalıdır.

Anlatıcı bir hakem veya bir antrenör olabilir. Oyun kuralları güncel bilgilere göre verilmelidir. Ve en son aşama olan zihinsel antrenman aşamasına geçilmelidir. Oyuncu tekniği hazır hale getirdikten sonra zihinde mental olarak analiz etmelidir.

Zihninde teknikteki eksiği, rakiplerine karşı nasıl kullanabileceğini ve tekniği nasıl spesiyal(kendine özgü) bir hale getireceğini mental olarak hesaplamalı ve gereken çalışmaları antrenörü ile devam ettirmeli eksikliklerini tamamlamalıdır.

Mail: canerkarate4423@gmail.com

 

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
03.03.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber