DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Hanife Yiğit
Hanife Yiğit
Giriş Tarihi : 24-12-2020 16:59

Kan Bağışı

Koronavirüs salgını nedeniyle toplumsal dayanışma her zamankinden daha önemli hale geldi.

Bu kapsamda kan stoklarındaki düşüşü önlemek için de dayanışmaya ihtiyacımız var. Sadece koronavirüs salgını ile sonuçta mücadele etmiyoruz trafik kazaları bir yandan devam ediyor kanser gibi diğer hastalıklar bir yandan devam ediyor. Bu hususta kan da sürekli bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konuda yetkililer, ilgililer gerekli açıklamalarda bulunsa da kan bağışı yine vicdani bir mesele olarak karşımızdaki yerini almakta. Çünkü kan bağışında bulunmak için her şart sağlanıyorsa fakat kişi kan bağışında bulunmak istemiyorsa vicdanen sorumludur yardıma muhtaç bir kişiye. Bu hem bizim toplumsal hem de vicdansal meselemizdir.  Yarın öbür gün başımıza ne geleceğini tahmin edemeyiz. Gün gelir bizde kan bağışı için çağrıda bulunabiliriz yardım eli uzatılmasını bekleyebiliriz. Bu yüzden biz daha kan bağışı talebinde bulunmadan kan bağışında bulunalım. Bu toplumsal sorumluluğumuzu yerine getirelim.

Oluşan yaraları kanımızla iyileştirelim. Sargı olalım kan bağışımızla insanlara.

Gelin bir iyilik yapalım da kan bağışı noktalarını ziyaret edelim kan bağışında bulunalım en azından hayatımızda bir kere bile olsa kan bağışında bulunalım. Unutmalıyım ki bir bağıştan 3 kişiye yardım eli uzatıyoruz. Bir iyilik zinciri oluşturuyoruz aslında bizim bu iyiliğimizi gören kendi de bağışta bulunmak isteyecektir, çevresindekilerini de buna teşvik edecektir.  Böylelikle zincir halkası da genişleyecektir.

Biz kan bağışı dedik ama organ bağışı, immün plazma bağışı, aferez bağışı kök hücre bağışı gibi bağışlarda mevcut bu konularda da gerekli yardımları çok görmemeliyiz ihtiyaç sahiplerine. Bu konuda yetkililerden gerekli bilgileri alıp gerekli koşulları oluşturup bağışta bulunmalıyız.

Gelin kan bağışında bulunup kan dostu olalım.

Eskiden elimizi, parmağımızı kesip sonra arkadaşımızla kesik yerleri tokalaştırıp kan kardeşi olduk derdik ya aramızdaki bağı güçlendirmek için yine o çocuksu hallere kapılıp kan bağışında bulunup kan dostu olalım Türk Kızılay’ın da söylemiyle.

Bağışlayacağımız kanın hayat kurtardığını unutmayalım. Ayrıca sağlıkçılarımızda diyor kan bağışı faydalıdır hem kan bağışında bulunan kişiye hem de kan bağışında bulunulan kişiye.

Peki, nedir bu faydalar dediğimizde evet, sağlıkçılarımızın dediğine göre kan bağışı ile hücre kendini yeniler,  kalp krizini azaltır, düzenli kan bağışında bulunmak vücudu yeniler, kan bağışında bulunan kişi manevi haz yaşar ve bu çok güzel bir duygudur.  Kan yapan organlar harekete geçer ve kan yapmaya başlar, bu sebepler de göz önünde bulundurularak kan bağışı yapılmalıdır.  Selametle…

  

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
03.03.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber