Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 19:11
Advert

Advert

Kaçarak Evlenme

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 01-01-2021 20:31

Evet, hayatımızda yakın çevremizden veya uzak çevremizden olsun mutlaka bir kaçarak yapılan bir evliliğe tanık olmuşuzdur, tanık olmasak bile mutlaka bu şekilde yapılan evlilikleri duymuşuzdur. Bazen bu evlilikleri de eleştirir bazen de yapılan bu evliliklere hak veririz. Çünkü neden kaçıldığını az çok tahmin ederiz. Yani zemini oluşturan neden nedir biliriz.

Peki, kaçarak evlenme neden olur? Kaçarak evlenmeler bazen iki aşığın birbirine kavuşamamasının verdiği ıstıraptan olur bazen de ataerkil toplumun yansımalarından bazen otoriter tutumlardan, bazen flört gibi konularda evlilik öncesi yasakların oluşundan, bazen söz hakkı tanınmamasından, bazen eğitim gibi bazı şeylerden mahrum bırakılmalarından, bazen aile içindeki geçimsizlikten, bazen toplumsal cinsiyetten, bazen toplum baskısından, bazen ekonomik buhranlardan, bu ve benzeri sebepler den dolayı olur. Bu sebepler kaçarak evlenmeye kişiyi itebilir.

Ancak görünen o ki korkulan başa gelirmiş dedikleri bu olsa gerek. Kaçarak evlenmelerin bir kısmı hariç genellikle bu sıkıntıları öne sürerek kaçarak evlenenlerin aynı sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını görürüz. Aile içi geçimsizlik yine vardır, ötekileştirilme yine vardır, pişmanlıklar söz konusu olur, eşlerin aileleri ile birlikte kurulan ilişkide bu noktada farklılık gösterir. Belki bunların hepsi iyi niyetli olmak veya olmamak ile özdeşleştirilebilir ama maalesef bunlar yaşanıyor. Hatta bazıları eski yaşantılarını daha çok özlüyor, mumla arıyor. Yani demem o ki umulan yaşanılan olmuyor maalesef.

Bu konu kültür ve sanat dünyamıza da yansımıştır üstelik. TV’lerde, şarkılarda yer edinmiştir. Ancak net bir çözüm bulunabilmiş bir konu değildir. Toplumsal sorun olarak hala varlığını sürdürmektedir günümüz dünyasında…

Neyse kaçarak evlenmede her ne kadar iki kişinin rızası olsa da ailelerin rızası olmadığı için bu tür ilişkiler sakat ilişkiler olarak karşımızdaki yerini alıyor. Yani aile sağlam aile temelleri üzerinden kurulmamıştır. Belki en ufak bir sorun karşısında yıkılıp yok olacak yapılaşmalardır bunlar.

Öte yandan hem kız çocuklarız hem de erkek çocuklarımız eğer isterlerse erken yaşta evlenebilirler, seviyorlarsa rıza gösterilmelidir. Ama ne kız çocukları yok sayılmalı ne de erkek, aile olarak onların yanında kalınmalı. Destek olunmalı. Ailelerin tek temennisi kaçarak evlilik değilken bu durumla karşılaşılmışsa eğer kişiler bu konuda kaçanlara el uzatmalı. Bu el uzatma özendirici olmamalı ki tekrarı gelmesin. Ama kaçanlar yalnızda bırakılmamalı orta hallicesi bulunmalı.

Yoksa bakıyoruz kaçarak evlenmiş sonra tartışmış ve eşi tarafından bıçaklanmış haberlerini görüyoruz. Hiç bir anne ve baba evladının öldürmesine veya öldürülmesine razı gelmez. Bu yüzden hataya düşüp kaçarak evlenme yolunu seçseler de çocuklarımız onları yalnız bırakmamalıyız aradaki kırgınlıkları, küslükleri bir kenara itmeliyiz toplum olarak aile olarak buna ihtiyacımız var. Zaten kaçarak evlenenlerin çoğu tekrardan o günlere dönmek ve kaçmak yerine mücadele etmek istediğini belirtir. Baktığımızda çoğu 15-25 yaşları arasındadır kaçarak evlenenlerin yaşı bu yüzden zaten kaçarak evlenme gibi bir hataya düşerler. Akılları yetişkin gibi değildir çünkü. Günü birlik düşünür bugünü kurtarmaya bakar gelecek önceliği çok çok sonradır onların. Bu yüzden onlara kol kanat germeliyiz, onlara bu zorlu süreçte yoldaş olmalıyız. Mümkün mertebe şefkatimizi esirgemeyip yol yordam göstermeliyiz onlara.

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Yaşam Mücadelesi  GIDA ÜZERİNE  BAŞARIYA GİDEN YOL İKLİM MEMNUNİYETSİZLİĞİMİZ ALLAH RIZASI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı