Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 19:03
Advert

Advert

Kabullenmek

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 06-02-2021 13:24

Anne rahmine düştüğümüz anda yazılır hikâyelerimiz

Kimi hüzünlü kimi sıradan kimi de olması gerektiğinden daha güzel hayatlar…

Hayatımızı seçemeyiz karşımıza çıkan neyse o şeylerle hayatımızı sürüdür gideriz.

Zengin bir ailede doğmak, fakir bir ailede doğmak, şiddet yuvalarında doğmak ya da her günü birbirinden güzel, neşeli geçen evlerde doğmak kimsenin elinde değil.

Annelerimizin babalarımız da elinde değil çünkü onlarda seçemediler doğmak istedikleri yeri. 

Hayatta karşılarına ne çıktıysa onunla yaşamayı veya savaşmayı denediler.

Başaranlar kazandı başaramayanalar da kaybetti.

 Kazananlar belki yeni bir yol çizdi kendilerine belki de doğdukları yerde kala kaldı.  

Bu başarı da başarısızlıkta başa geleni kabullenip hareket etmekle gelen şeyler.

Kabullenmek bu noktada oldukça önemli bir husus.  Çünkü kabullenmeyen insanın olumsuzluklara sapma ihtimali kabullenene göre daha fazla.

Bu yüzden bazı şeyleri oluruna bırakmak lazım üstünde çok fazla durmamak lazım bu hem bize hem de çevremizdekilerinin yararına olacaktır.  

Direnmek gerek evet ama sonucun kötü bitmesi için direnmek değil sonucun her zaman iyi olması için direnmek önemli.

Kabul edip direnmek de o kadar olumlu sonuçlar getirecektir er ya da geç.

Daha geçen bir haberde yasak aşk konusu işleniyordu durumu kabullenemeyen baba kızının aldattığı damadını öldürüyordu hâlbuki kızının yaptığı şeyi kabullense damadını öldürmemiş olacaktı torunları annesiz babasız kalmayacaktı kızı da hapse girmeyecekti kendi de ölmeyecekti. Belki de damadın kızını öldürmesinden korktu orası bilinmez ama yapılması gereken cinayetin işlenmemesiydi. Ev ahalinin ortak bir kararla bu ilişkiye olumlu yön vermesiydi.  Öte yandan asayiş haberlerine bakıyoruz evet hepsinde bir kabullenememe psikolojisi var. Hepsi bir şeyleri kabullenememiş ve suç işlemiş veya olayın, olgunun kurbanı olmuş.  Bu konuda dünya insanları olarak kendimizi eğitmeliyiz kabullenmeyi bazı noktalarda özellikle kullanmayı öğrenebilmeliyiz.  Kabullenelim derken her olumsuz şeyi kabullenmekten bahsetmiyorum tabi ki haklarımıza zarar gelirse bize olumsuz yönden kısıtlama gelecekse veya başka olumsuzlukları getirecekse kabullenmek saçma olur zaten. Hakkımızı aramak lazım bu konularda. Misal şiddet görüyorsak bunu kabullenmeyelim, istismar ediliyorsak kabullenmeyelim vs. Kabulleneceğimiz şey yaptığımız hatalar olsun, yakınımızın doğal ölümü olsun, bizi sevmeyen kişinin ne yapsak da bundan sonra sevemeyeceğini kabul etmek olsun, olsun ki aklımız bize kalsın. Bakıyoruz âşık biri var sevdiği ona bakmıyor o da bu durumu kabullenemediği için ya aklını sıyırıyor ya da suç işliyor. Bu yüzden bırakalım da bu durumları kabullenelim.  Bazen yenildiğimizi kabullenmek zorundayız, bazen kaybetmeyi kabullenmek zorundayız, bazen sevgisizliği kabullenmek zorundayız, bazen kabullenmemeyi kabullenmek zorundayız.

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Yaşam Mücadelesi  GIDA ÜZERİNE  BAŞARIYA GİDEN YOL İKLİM MEMNUNİYETSİZLİĞİMİZ ALLAH RIZASI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı