Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 22:52
Advert

Advert

İYİLİK HALİ

Feyza Çelik
Feyza Çelik
Giriş Tarihi : 10-05-2022 12:48

İnsan, olumsuz duygular yaşamaktan korkmamalı.

 Olumsuz duygular yaşamayan, olumlu duyguların tadını çıkaramaz.

Her şey zıddı ile var olur.

Huzursuzluğu tatmamış biri, huzurun kıymetini bilemez. Hayatta hiç mutsuz olmamış biri, mutluluğu tam olarak hissedemez.

Doğuştan zengin olanlarla, sonradan zengin olanlar arasında duygu farkı vardır.

Sonradan zengin olan, şükür duygusu içinde olur. O zenginliğin getirdiği olumlu hisleri daha iyi yaşar. Çünkü zıddını görmüştür. Parasızlığı görmüştür. Bu yüzden daha çok kıymet bilir, duyguları daha coşkuludur.

Vücudun da kalsiyum eksikliği olanla, bu eksikliği yaşamamış bir insanın kalsiyum içeren yiyeceklerden aldığı zevk daha farklıdır. Bu yüzden anneler hamilelik döneminde, sanki o yiyeceği hiç tatmamış gibi çok iştahlı yerler.

Hayatında hiç kötü insanla karşılaşmamış olan insan, iyinin kıymetini tam olarak bilemez. Arkadaşlık, eş ilişkisinde kötüyü görmemiş, yaşamamış insan, iyinin kıymetini tam olarak anlayamaz. Ve o huzur halini tam olarak hissedemez.

Bilgi bile her bilgiye ulaşamamak, öğrenememekle kıymetlidir. Çocukta huzursuzluk zamanları yaşamasaydık, çocuğun huzurlu anında ki halinin kıymetini bilemezdik. Hayatımızda kötü anılarımız olmasaydı, iyi anılarımızın kıymetini bilemezdik.

Bu hayatta bizim sandığımızdan daha özel bir denge var. Olumsuz sandığımız olayların, duyguların bile olumlu bir yönü ve bize katkısı var.

 İnsan, Allah’tan afiyeti istemeli. Ama istediğin halde bazen bazı şeyler başımızı geliyorsa, gelecek iyilik halinin kıymetini bilebilmemiz ve o huzur halini yaşayabilmemiz içindir belki, bilemeyiz… Ama bildiğimiz bir şey var ki yaradan her daim kulunun iyiliğini ister…

 

 

YORUMLAR