Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 17:50
Advert

Advert

İSRAF?

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 02-04-2022 12:29

Takva, ihlas gibi önemli değerleri kazandığımız Ramazan ayı da dahil yılın her günü israf ne yazık ki bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

İnsan vücudunun yettiği kadarını değil de daha fazlasını yaptığımızda kendimizi, ailemizi ve maddiyatımızı israfa sürüklediğimizin bazen farkında olmuyoruz, bazen de farkında oluyor ve umursamıyoruz.

Her iki durum sonrasında bize israf sorun olarak geri dönüş sağlıyor. Nasıl mı şöyle demeden önce küçük bir parantez açmak gerekirse eğer israf genellikle maddi açıdan değerlendirilir ancak zamandan çalmada israftır, aile ile sohbet etmek yerine oyun oynamakta israftır, çocuğuyla oyun oynamak yerine televizyon izlemekte israftır. Bunun bilincinde olmamız lazım. Belki biraz ince düşünmektir bu ama olumlu ve olumsuz etkisi büyük olan bir düşünme biçimidir.

 Neyse israf yaptığımızın farkında olmuyoruz dedik yada farkındayız umursamıyoruz dedik ve bunun geri dönüşlerine kısaca bakacaktık dilimizin döndüğünce. Şimdi misal oruç tutuyoruz ve bakıyoruz insanlar sahura kadar uyumuyor peki uyumasınlar ona sözümüz yok ama öğlen  2-3 hatta bazen oluyor ki öğleden sonra 5’ e kadar, ezan vaktine kadar uyanmıyor.  Peki biz burada ibadet etmiş mi oluyoruz yada has bir oruç mu tutmuş oluyoruz? Burada bir durup kendimizi sorgulamamız, değerlendirmemiz lazım. Oruç tüm gün uyumak için bize gelmedi oruç tutarken rutin günlük işlerinize devam edin, açlığı, susuzluğu biraz hissedin, o yeme içme gibi nimetlerden faydalanmak yerine nefse hakim olun diye geldi. Öfke kontrolünü sağlamak için geldi, insan olmanın farkına varalım diye geldi, yoksulun halinden anlayalım, nefisle mücadelede biz üstün gelelim, aklıselim davranalım, daha sağlıklı olalım diye vs. geldi. Ama biz tüm gün niyetliyken yani oruçluyken uyuyorsak zamanımızı israf etmiş oluruz, ibadetten çalıyoruz, israf ediyoruz, aile fertleriyle sohbet etmek, etkinlikler yapmak yerine uyumayı seçtiğimiz için bize verilen değeri israf etmiş oluruz,  sonrasında bizim için kurulan sofrayı israf etmiş oluruz çünkü evde tüm gün uyuduk eve hiç bir katkı sağlamadık kimsenin gönlünü hoş tutmadık o bize ayrılan tabakta israf olmuş oldu. Çünkü o sofrayı hak etmedik. Yine iftar ve sahur için gereğinden fazla yapılan her şeyde maddi israftır, yenmeyecek atık olacak çünkü. O boşa harcanan para ile başka bir şeyler yapılabilirdi, bir aç doyurulabilirdi.

Bu yılın diğer aylarında da aynıdır aslında.  Biz sadece bu ayda olduğumuz için bu örneği verdik ama genel manada da bu böyledir. Misal çocuklarıyla sohbet etmek istemeyen oyun oynamayı ret eden bir anne ve baba TV’ye yöneliyorsa yada daha başka bir işe yöneliyorsa bu da çocuğun ona verdiği değeri israf etmektir. Çünkü çocuk ilgi bekler anlayış bekler sevgi ve saygı bekler. İlim öğrenmek yerine daha faydalı şeyler yapmak yerine günümüzü boş boş geçiriyorsak gözlerimizin, kulaklarımızın, zihnimizin işlevini, vaktimizi boşuna israf etmiş oluyoruz.  Farkındayız ama umursamıyoruz genellikle bunları.

“Yetişemiyoruz” diyoruz bu bahanenin ardına saklanıyoruz. Ancak yine biliyoruz ki insan her şeye yetişir bir düzen bir tertip olunca ancak biz vaktimizin çocuğunu gereksiz harcamayı daha çok tercih ediyoruz, kendimizi bir konuya tam anlamıyla eğmiyoruz, geçiştiriyoruz, israf ediyoruz.

Sevgililer veya eşler oluyor mesela bir olay oluyor ayrılıyorlar sonra ağlayışlar, serzenişler başlıyor bakıyorum çoğu harcanan zamandan dert yanıyor ama geçen zaman da geri gelmiyor ne yazık ki. İsraf çoktan yapılmış farkına varılmış bari bundan sonra israfa gidilmesin zamanın kıymeti bilinsin ve zamanın kıymetini hak edecek kişilerle bu vakit harcansın.

Evde sapasağlam halı var, elbise var, ayakkabı var, çanta var vs. ama biz hep yenisini almak istiyoruz. Belki modaya takılmak belki yedekte tutmak için ama bunlarda birer israftır çünkü kullanılmayan eşyayı kenara atıyoruz yenisini alıyoruz. Bu ve benzeri örnekler çoğaltılabilir tabi ki de ama genel manada bakıldığında bu israflar aile ilişkilerini zayıflatır,  maddi israftan kaynaklı olumsuz şeylerle karşı karşıya kalmamıza neden olabilir, ilgisizlik bencil bireyler olmamıza sebebiyet verebilir, ibadetlerimiz şüpheye düşebilir, güzel geleceğimizi zamanımızı israf ederek kötü günlere çevirebiliriz.  

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Yaşam Mücadelesi  GIDA ÜZERİNE  BAŞARIYA GİDEN YOL İKLİM MEMNUNİYETSİZLİĞİMİZ ALLAH RIZASI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı