Advert
DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Abdulvahap Kaygusuz
Abdulvahap Kaygusuz
Giriş Tarihi : 10-02-2021 16:09

İşe Yaramaz Dernekler

5253 sayılı Dernekler Kanununda dernekler; “Dernek; kazanç paylaşma dışında, kanunlarla yasaklanmamış belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere en az yedi gerçek veya tüzel kişinin bilgi ve çalışmalarını sürekli olarak birleştirmek suretiyle oluşturdukları tüzel kişiliğe sahip kişi topluluklarıdır” şeklinde tarif edilir.

Komşu illerimizdeki dernek sayılarına baktığımızda ise Adıyaman’da 671,  Elazığ’da 829, Sivas ta 827, Kahramanmaraş’ta bin 116, Gaziantep 2 bin 761, Malatya’da ise Bin 179 dernek kaydı görülüyor.

İlimizdeki bin 179 dernek var ama bu dernekler ne iş yaparlar.  Gerçekten merak ediyorum. Vatandaşa dernek adlarını sorsanız, bir cami dernekler, bir de okul derneklerini bilirler. Belki birkaç tane de aktif halde çalışan dernek adını sayabilirler. 

Örneğin bir trafik mağdurları derneği var. Hangi trafik mağdurunun yanında olmuş. Sorununu gidermiş. Hakkını savunmuş.

Kültür, spor, dini, sosyal yardım, okul cami yaptırma yaşatma dernekleri adı altında faaliyet gösteren dernekler içerisinde sosyal yardım dernekleri Cami ve okul yaptırma derneklerinin dışında diğer derneklerin faaliyetlerini görmedik desek yeridir.

Örneğin bir hasta hakları derneği var. Hastane bünyesinde zaman zaman hasta sorunlarıyla ilgili toplantılara katıldığını, huzur hakkı adı altında bir ücret de alındığını biliyoruz. Ama hangi hastanın hangi hakkını aradığını ne kendisi söyledi, ne de duyduk.

Bir Trafik Hakları Derneği var. Hakeza birçok engelli derneği var. Ama kim hangi engelli grubuna ne gibi kazanımlar sağlamış bilinmiyor.

Burada dernek isimlerini yazmaya kalksak en az 20-30 sayfa tutar.  Ancak birkaç tane faaliyet alanı sıralamak istiyorum.

Bu derneklerden birkaç örnek verecek olursak, Sağlık alanında Faaliyet gösteren Dernekler, Dini Hizmetlerin gerçekleştirilmesine yönelik dernekler, İnsani Yardım Dernekleri, Eğitim Araştırma Dernekleri,  İmar ve Şehircilik dernekleri, Spor ve Spor ile ilgili dernekler, Gıda Tarım ve Hayvancılık alanında faaliyet gösteren dernekler adı altında sıralamak mümkün.

Derneklerin tüzükleri içerisinde ilk sırada yer alan bazı hükümler vardır. Bunlar Derneğin amacını, faaliyet konusunu, faaliyet alanlarını, toplantı şekillerini, alınacak üye aidatlarını, alınacak aidat ve bağışların ne şekilde kullanılacağını tüzüklerinde belirtirler.

Hangi tür etkinlikleri, hangi tür eğitim yapacaklarını, üyelerine hangi konuda yardımcı olacaklarını tüzüklerinde belirtirler.

Bu durumda bütün derneklerin yönetim kurullarına seslemek istiyorum. Herkes kendi tüzüğü konusunda faaliyetlerini yapmaya başlasın. Eğitimse Eğitim, Kültürse Kültür, Sporsa Spor.  Layıkıyla işinizi yapın. Yapamıyorsanız 2 satır dilekçeyle ilgili kuruma başvurun. Fesih hakkınızı kullanın.

Başvuracağınız yeri bilmiyorsanız da size söyleyeyim.  “Malatya Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü”

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
28.04.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber bayan esc istanbul ümraniye esc istanbul esc kızlar şirinevler esc bayan halkalı esc beylikdüzü esc avcılar esc şişli esc kagithane esc kadıköy esc istanbul türbanlı esc bayan başakşehir esc esc bayan esc bayanlar