Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
03 TEMMUZ Pazar 12:40
Advert

Advert

İRFAN VAKTİ’NDE BULUŞMA…  

Nurettin Bay
Nurettin Bay
Giriş Tarihi : 08-12-2021 11:11

Konya’da ‘748.Vuslat Yıldönümü Anma Etkinlikleri’ başladı. Bir kez daha onu anlamaya, onu yaşamaya çalışıyoruz. O’nun insanoğlunu;  sevgi, kardeşlik ve hoşgörü ikliminde buluşturma çabası, çağları aşan tesiri ile tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Her bir sözü beyinlerde fırtınalar koparan Hazreti Mevlana’yı anlamaya çalışmak insanı almamaya çalışmakla aynı anlama gelmektedir. Çünkü o, yalancı algılar ve olgular kıskacında yolunu bulmaya çalışan insanoğluna hak ve hakikati herkesin anlayabileceği basit bir dil ile anlatmaktadır. Bakın ne diyor bu konuda Mevlana:

Can konağını aramadıysan, cansın;

Bir lokma ekmek arıyorsan ekmeksin,

Bir damla su arıyorsan susun,

Zulmün peşindeysen zalimsin,

Aşkı arıyorsan aşıksın,

Gönlün neye kapılmışsa O'sun SEN

Ailesi ile birlikte doğduğu topraklardan koptuğunda eğitim çağında bir çocuk olan Celaleddin,  o günün ilim merkezlerini tek tek dolaşıp beyin haznesine her ilim çiçeğinden bir miktar kopyalayarak kadim şehir Konya’ya ulaşmıştır. Tüm dünyanın çiçeklerinden aldıklarını Konya’da harmanlayarak tadına doyulmayan bir bala çeviren Celaleddin, sadece İslam dünyasının değil tüm inanç dünyalarının dostu-Mevlanası olmuştur. O;  dar kalıplardan uzak, ayrımcılığa düşman, kin ve nefretten ari bir dilin sahibidir. Öyle bir dil ki, çevrilen her lisanda okuyana hayat veriyor. Öyle bir dil ki, tek mısrası ile tanışanı kendine hayran bırakıyor. Hayran bırakmakla kalmıyor, kendinde eritiyor.  Öyle bir dil ki, manevi havuzuna dalanı tüm kirlerinden arındırıp, pür-ü pak kılıyor. Onun dili kaynağını ‘nas’tan alan sevgi dilidir. “Sen onlara sırf Allah’ın lütfettiği merhamet sayesinde yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı kalpli olsaydın, hiç şüphesiz etrafından dağılır giderlerdi. Onları affet, onların bağışlanmasını dile, iş hakkında onlara danış, karar verince de Allah’a güven, doğrusu Allah kendisine güvenenleri sever. “(Ali İmran 159)

O, toplumun kısır çekişmelerden yaşanmaz hale getirdiği dünya hayatını gül bahçesine çevirecek çözümler sunmaktadır.  “Kusur bulmak için bakma birine, bulmak için bakarsan bulursun, kusuru örtmeyi marifet edin kendine. İşte o zaman kusursuz olursun. “ sözünün hangi hastalığın çaresi olduğunu anlatmaya gerek var mı?

Anma programları 2016'dan başlayarak bugüne kadar  sırasıyla "Birlik, Kardeşlik, Selam, Vefa ve İhsan Vakti" temalarıyla düzenlendi. Bu yıl tema ‘İrfan Vakti’ olarak belirlendi.   İrfan, ilmin en yüksek manada anlaşılmasıdır. Anlamayı, sezgiyi, hissedişi, kavrayışı kapsar. Zaten anlaşılmayan ilimden bir fayda da gelmez. Hazreti Mevlana sadece bir ilim insanı değildir. O aynı zamanda bir ‘irfan’ adamıdır da… Yüksek zekâsı ile birçok ilmi doğru bir şekilde mezcedip ondan insanlığın faydasına düşünceler üreten bir dâhidir. ‘Anadolu İrfanı’ dediğimiz, bin yıllık düşünce dünyamızın fil ayaklarından biridir Mevlana…

Bu irfanda kaybolmak için ülkenin ve dünyanın dört bir yanından insanlar gidiyor Konya’ya… O, kutlu mesajı bu yıl ‘İrfan Vakti’ ile vermeye çalışacak. Biz de aracı olacağız…

 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI CHP’Yİ ANLAMAYA ÇALIŞMAK… CHP’DE ADAYLIK KİMİN HAKKI? TEZATLAR ÇAĞINDA BAYRAMA ULAŞMAK… ERDOĞAN KAYBEDER Mİ? ABD’NİN ADAYI ‘İMAMOĞLU’ Rusya 3-ABD 0. (İlk yarı sonucu) İmamoğlu Büyükelçi ile ne konuştu? MEDYA’NIN MEDYA İLE İMTİHANI Biz Müslümanların miladi yılbaşı kompleksi… AHLAKSIZLIK NEDEN PARA EDİYOR? TÜSİAD’IN ADI BUNDAN BÖYLE FASİAD OLSUN GÜN DAYANIŞMA GÜNÜ… DOLAR…BİZ BU OYUNU YAŞADIK, BİLİYORUZ… ZOR BİR KIŞI BEKLERKEN, KİM KİMİNLE HELALLEŞECEK? ESKİMALATYA’DAN GÜZEL HABERLER… BİZ BU ÇOCUKLARA NE ÖĞRETİYORUZ?  Malatya’yı Teneffüs Etmek… ESKİMALATYA’YI ESKİTMİŞLER UNUTULAN BAŞKENT MALATYA Dünya varmış? KUDÜS NEDEN ÖNEMLİ? Üzülme…! F-35 zaten bizim olmayacaktı… Ne laiklikmiş be…! Ya İstiklâl, Ya İstiklâl…!” (2) Ya İstiklâl, Ya İstiklâl…!” BİZ BU FİLMİ İZLEDİK İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN İSMİ DEĞİŞMELİ BİR DEVRİN SONU, BİR DEVRİN BAŞI, 28 ŞUBAT… CHP’DEKİ DÜĞÜMÜ KİM ÇÖZECEK? Kırkgöz’den Tohma Şehit Gaffari Güneş Köprüsü’ne… (2) Kırkgöz’den Tohma Şehit Gaffari Güneş Köprüsü’ne… Hani bunlar öğrenciydi? Nüfus artışındaki sert düşüşün sebebi ne? DÜNYA ESKİ DÜNYA, AKTÖRLER DEĞİŞİYOR Kâğıttan kule Amerikan Demokrasisi… 31 Aralık, ne İsa’nın doğumudur, ne Mekke’nin fethi… Bunun Adı Şeb-i Arus Değil, Rezalet… Yaptırımlar ne anlama geliyor?