Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
30 HAZİRAN Perşembe 18:46
Advert

Advert

Hobiler

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 16-10-2021 12:17

Evet, hobi kişinin işi, meslek çalışması, asıl uğraşı dışında, dinlendirici bir iş olarak yaptığı, oyalayıcı şey anlamına gelmektedir. Günümüzde de oldukça sık kullanılan kelimeler arasındaki yerini almaktadır hobi. Büyüğünden küçüğüne hemen hemen herkes bu kapsamda hobi kelimesini kullanır.

Herkesin de bu kapsamda illaki bir hobisi, uğraşısı vardır. 

Hobi deyip küçümsememek lazım.

Çünkü hobi ile insan kendini geliştirir, stresini atar, zamanını dolu dolu geçirir,  bedenen de ruhen de kendini oldukça hisseder ve ruh sağlığı iyi olduğu için kişi çevresine de pozitif enerjisini yayar. Böylelikle çevresindekilerde ister istemez pozitif bir şekilde günü yaşayacaklardır. Bazen de hobiler üzerinden para kazanılır kazanç kapısı olur.

Hobi zorunlu bir iş değildir. Kişinin istediğine bağlıdır. İstediği zaman hobisini gerçekleştirir istediği zaman hobisini sonlandırır yada ara verir.  Kimse de buna müdahale edemez. Öte yandan hobi ile fobiyi karıştırmamak gerek fobi korkulan kaygı duyulan durumlar olarak adlandırılır, nitelendirilir.

Hobiye geri dönecek olursak insanlar genellikle boş zamanlarında yada çok strese girdiklerinde yada işin içinden çıkmayacak durumlarda hobilerine yönlenirler. Bu yüzden hayatın koşuşturmacası arasında nefes alacak kaçamak yapacak bir uğraşı olarak yapılmaktadır hobiler.

Çevremizde görürüz resim yapılır, takılar yapılır, sanatsal alanlar üzerine çalışmalar yapılır, dokuma sanatında motifler işlenir, el işi yapılır, bez bebekler tasarlanır, çiçek bakımı üstlenilir, tahtalara şekiller verilir, camlara şekiller verilir, çeşitli sporlar yapılır, kamplara çıkılır,… Tüm bunlar hobi adı altında bireylerce yapılır. Alanı çok geniştir hobilerin. Belli bir kısıtlamaya gidemeyiz.  Hatta belki adını bile bilmediğimiz hobiler de söz konusudur.

Bazı hobiler ve hobi sahipleri şanlısıdır.  Çünkü bazı hobilerin devlet tarafından belli bir kurum, kuruluş, işletme çatısı altında yapılmasına müsaade edilmiştir.  Hem hobiyi daha da geliştirmek adına hem de hobilerin kazanca dönüştürülmesi adına hem de halkın bir uğraşıyla uğraşması zamanların dolu dolu geçirilmesi amacıyla.

Bu kapsamda eğitimler düzenlenir kurs yerleri açılır hobinin en ince ayrıntısı kişilere öğretilir. Buralarda hobiler üzerinde kişiler uzmanlaşır çünkü sözüm ona buralardaki imkânlar her zaman evde bulunan imkanlardan daha fazladır, işin içine eğitimde girince hobide ustalaşmamak elde değildir.

 Mesela rölyefler, el işleri, müzik bunlar kurs yerlerine gidilince daha fazla beceri kazanılan hobilerdir.  Genel anlamda bakıldığında sanatsal alanlar üzerinde hobiler diğer alanlara göre daha fazladır.

Genel anlamda evet geniş bir alan üzerinde inşa edilen hobiler hakkında çok şey söylenebilir. Ama biz bu kadarını aktaralım.  Son olarak herkes en sevdiği hobisi neyse onun üzerine daha fazla eğilsin, hatta kendini bu alanda geliştirsin ve bu hobiyi nesilden nesle aktarsın. Belki hayatın yorgunluğunu o hobiyle atmak isteyen olur diye, sevgilerimle…

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI GIDA ÜZERİNE  BAŞARIYA GİDEN YOL İKLİM MEMNUNİYETSİZLİĞİMİZ ALLAH RIZASI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı