Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 03:43
Advert

Advert

Her Sistem Bin Ağaç Demektir

Önder Sönmez
Önder Sönmez
Giriş Tarihi : 10-07-2021 17:11

"Gelişen Teknoloji, Bilgisayarları günümüz dünyasında çok önemli ve hayatımıza dokunabilecek kadar iç içe yaşamamıza neden oldu. Bu gereksinim her alanda kendini göstererek biraz daha avantaj kazanmamızı sağladı. Bilgi Otomasyon Sistemleri de ilerleyen teknolojinin bir kilit taşı oldu. 

Dünya, gelişen teknolojinin yan etkilerini de yaşamaktan kurtulamadı. Otomobillerin ve fabrikaların çıkarttıkları zehirli gazlar her geçen gün teknoloji ile birlikte doğru orantılı olarak çevreye ve doğaya yayılım göstermeye başlamıştı. Ancak; Milenyum çağının kapılarının açılması ile bu durum tamamen tersine işlemeye ve teknoloji ilerledikçe daha temiz ve daha çevreci bir üretime başlandı. Öncelikle üretilen alternatif enerji kaynakları, fosil yakıt teknolojilerini azaltma eğilimini gösterirken zehirli gazların yayılımı, üretilen filtrelerle de azaltıldı. Doğada kaybolma süreleri yüzyılları alan üretim atıkları geri dönüşüm sistemleri teknolojisi ile üretime tekrar kazandırılarak hem çevrenin daha fazla kirletilmesi azaltıldı hem de yer altından daha fazla ham maddenin çıkartılması azaltıldı. Bununla birlikte geri dönüşüm entegre tesisleri oluşturularak cam, plastik, kâğıt, elektronik tüm cihazlar çöp olmaktan kurtarılmaya ve üretime yeniden ham madde olarak kullanımına başlandı. Şehirlerin kanalizasyon sistemlerinden geçen atık sular, damıtma ve filtreleme gibi birçok aşamadan geçirilerek kullanım suyu olarak kazandırıldı.

Geliştirilen yazılımlar ve internet ağları ile kurulan otomasyon sistemleri iletişimi hızlandırdı. Bu hızlanma belge yönetim ve muhasebe gibi yazılımların üretilmesi ile yaklaşık 2000 yıldır kullanılan ve Çin’de üretilen kâğıt ile Bergama’da üretilen parşömenin kullanımını ciddi miktarda azalttı. Bu durum ağaçların daha az kesilmesini gerektirdiği gibi her yıl oluşturulan kampanyalar ve çevre gönüllüleri ile binlerce ağaç dikilerek çevre ve doğanın yeniden bir ekosistem oluşturulması sağlandı.

Gelişmiş ve gelişmekte olan her ülkenin şehirlerinde entegre geri dönüşüm tesisleri kuruluyor, çöpler ayrıştırılıyor ve ham madde üretimi gerçekleştiriliyor. Bilgi otomasyon sistemleri doğanın ve çevrenin de yok olmaması için bütün gücünü gösteriyor, Doğa kendini her zaman yeniler, yeter ki insanoğlu doğanın değerini anlasın.  

 

YORUMLAR