Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
20 MAYIS Cuma 01:02
Advert

Advert

HEPİMİZ, İKLİM AKTİVİSTİ GRETA’YIZ

Yasin Akmeşe
Yasin Akmeşe
Giriş Tarihi : 22-09-2021 10:50

İsveçli Greta Thunberk 2018 yılında, “İklim için okul grevi” düşüncesiyle, henüz 15 yaşındayken tek başına dünyaya milyonların sesi olmuştu. İklim aktivisti Greta Thunberk, artık İklim değişikliğinin bir sembolü haline geldiğini düşünüyorum. Peki, Neden Greta Thunberk 2018 yılında “İklim için Okul Grevi” hareketiyle tüm dünyanın konuştuğu kişi oldu ve ilgi çekti? Çünkü; Hayatımızı, çocuklarımızı, doğayı, Hayvanları, geleceğimizi, Dünyayı tehdit eden bir İklim kriziyle karşı karşıyayız. Yıllar öncesinden bilinip, günümüze kadar dile getirip konuşup tartıştığımız ama insanoğlu olarak önlem almadığımız, İnsan eliyle meydana gelmiş, küresel ısınma ve beraberinde gelen İklim değişikliği ile meydana gelen kriz.

Küresel ısınma, 1800’lerde etkisini göstermeye başlayıp, 1992 yılında düzenlenen Rio Dünya Zirvesi'nde adını duyurmuş ve günümüze kadar muhteşem bir ilerleyişle devam ederek hayatımız da “İklim krizi” etkisi yaratıyor. Devam etmesinin sebebini konuşuyoruz, tartışıyoruz ama durdurmak için hiçbir şey yapmıyoruz. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de Küresel ısınmanın etkisiyle iklim değişikliğini yaşıyoruz.

Peki, biz insanoğlu ne yaptık da küresel ısınmaya sebep olduk; Ormanları ve ağaçları katletmek, çevre kirliliği, sanayileşme, ulaşım, plastik atıklar, kömür, petrol kullanımı. Dolayısıyla dünyada ve ülkemizde bu etkileri neler; Dünya üzerinde artan sıcaklıkla oluşan Orman yangınları, Hem kuraklık hem kirlilikle yok olan göller ve nehirler, Nüfusun yoğun olduğu ülkelerde, araçlarda kullanılan fosil yakıt dumanlarının havayı ve suyu kirletmesi, Artan sıcaklıkla kutuplardaki buzulların hızlıca eriyip dünyadaki Okyanus ve Deniz seviyesindeki yükselişi, Yağışların azalmasıyla barajlardaki su seviyesinin ciddi oranda azalması, Seller, Mevsimler de anormal Hava değişimleri, Hava-İklim değişikliğiyle Ülkemiz ve dünyadaki Tarım Bölgelerinde istikrarsızlık ve zarar ve sonrasında gıda kıtlığı endişesi... vs.

Toplumsal bilinçlenme ve Ülke yöneten Siyasilerin bir araya gelip çözümler üretmesi çok önemli. Çözüm üretmeyen siyasilerin, toplum tarafından çözüme zorlanması gerekir.

Sorun ortada, sebepleri belli, Çözümler belli fakat harekete geçmek bizim elimizde. Toplum olarak, ülkemiz ve dünya adına endişe duymamız gereken bir dönemdeyiz. Hatta kimi bilim adamlarına göre geç kalmış bile sayılırız. Ne olacaksa olsun beni ilgilendirmez diyemeyiz, Elimizden bir şey gelmez de diyemeyiz. Eğer istersek, her şey mümkün. Örneğin; “İklim krizine” meydan okuyup, Doğa için, çevre için, dünya için, gelecek nesil ve torunlarımız için bu krize birlik beraberlik ile “dur” demeliyiz. Bunları yaparken de Doğaya ve dünyaya olan zarar verici hatalarımız ve yanlışlarımız varsa ki var, düzeltmeliyiz. Hepimizin, Çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğini ilgilendiren böylesi bir krizde, Bilinçli olmamak, sessiz kalmak, kayıtsız kalmak, insaniyetlik bir tavır değildir.  

YORUMLAR