Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
20 MAYIS Cuma 00:19
Advert

Advert

Hayvan Bakımı

Alper Korkut
Alper Korkut
Giriş Tarihi : 12-03-2021 15:50

Evcil hayvan anlayışı günümüzde daha çok artmış ve hemen hemen her evde mutlaka evcil bir hayvana yer açılmıştır.

Hayvanların bakımları üstlenilmiş aile bireyi gibi sevgi gösterilip korunup kollanmaya gidilmiştir.

Bu da hayvanlara olan sevginin giderek arttığını göstermiştir.

 Hayvan sevgisi bu noktada çocuk yaşlarda aşılanmalı.

 Bir hayvan edindirmeli çocuklara ve onlara bunların bakımı verilmeli.  Eğer onlara iyi bakarlarsa gerçek manada gelecekte de daha iyi bir insan olarak karşımıza çıkacaklardır. Çünkü vicdan sahibi oluyorlar.

Bu konuda veteriner uzmanlar derki evlenen çiftler eğer çocuk sahibi olmak istiyorlarsa önce bir evcil hayvana baksınlar eğer ona her anlamda bakabilirlerse sağlık, sevgi anlamında koruyup kolama anlamında o çiftler çocuk sahibi olabilir. Aslında evcil bir hayvana bakma iyi bir anne ve baba olmaya yardımcı olacaktır. Vicdan sahibi olmaya yardımcı olacaktır.  Hayvan bakımı bu denli önemli. 

 Sadece evcil hayvan değil kuş, köpek, tavşan, kedi, balık değil büyük ve küçükbaş hayvan bakımı da son derece önemlidir. Hem kişilik kazanma açısından hem kazanç ve geçim açısından hem gelecekte bazı şeylere çocuk bakımı gibi hazırlık açısından çok önem arz etmektedir.

Öte yandan hayvan bakımını üstlenmek oldukça zahmetli bir iş çünkü onlarda canlı olduğu için duyguları anlayabiliyorlar.  Sen üzgünken seni hissedebiliyorlar sevinçliyken de aynı şekilde.  Bu konularda bir olmak gerek. Hayvanla aradaki sevgi bağını güçlendirmeye çalışmak gerek ve her geçen gün de bu sevgi bağı artmalı.

 Bazen bakıyoruz hayvanlara canice davranılıyor onlarda gereken neyse en ağır şekilde o yapılmalı. İnsan hakları gibi hayvan hakları da dikkate alınalı.

Bizim en azından dilimiz var birbirimizi bir şekilde anlayabiliyoruz ama onlarda bu yok onlar bir dertleri sorunları olsa da söylemiyorlar.  Bu yüzden hayvan hakları en iyi şekilde korunmalı diyor sözlerimi noktalamak istiyorum.

 

 

 

 

YORUMLAR