Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
25 MAYIS Çarşamba 20:47
Advert

Advert

Hayatın Neresindeyiz?

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 11-12-2021 12:23

Bazen bazı insanlar ne kadar şanslı diye düşünmeden alamıyorum kendimi.

Her şeyden çarçabuk kurtuluyor, sıyrılıyor, işleri o kadar yolunda gidiyor ki hatta kendileri istemese bile.

O denli şanlılar yani.

Olumsuzluklar neredeyse onlara hiç uğramıyor.

Uğrasa bile hemencecik gidiyor. Yine onları şanslarıyla baş başa bırakarak.

Ama diğer yandan bakıyoruz ki her şeyi ters giden insanlar söz konusu

Uğraşıyor, didiniyor, canını dişine takıyor ama istediğini nedense elde edemiyor.

Olumsuzlukları başından savamıyor

Hatta bu yetmiyor başka başka olumsuzluklarla da mücadele etmek zorunda kalıyor.

Buna rağmen olumsuzluklarla savaşabilmeyi becermiş defalarca boynunu bükmüş ama yine de bir başak gibi dik durabilmiş.

İşte insanların hayatları da bir madalya gibi bir kısmının hayatı çileden geçilmezken bir kısmının hayatı da zevkten sefadan geçilmiyor. 

Burada bir parantez açmak gerekirse bu saydığımız iki hayatın dışında birde yoğun çaba harcayarak bir yerlere gelmiş çileden ferahlığa ulaşabilmiş çok şanslı olmasa da şansı bazen yaver gitmiş insan hayatları var. 

Günümüzün insanları da tam da bu şekilde. 

Ancak bu üç hayat kendince insanların eleştiri oklarına tabi tutulur. 

Kimi der sefa süren aklını kullanmış kimi der kendine yardımcı olacak bir dayısı (torpili) vardır kimi de imkânlar el vermedi kimi de bir başka şey söyler.

Ne söylenenler ne özentiler ne de yapılan eleştiriler biter.

Herkes hayatın ona biçtiği kadarını yaşar yalnızca 

Ne bir eksik ne bir fazla.

Yine de ben gibi hemen hemen herkes en başta kurduğum cümleyi “Bazen bazı insanlar ne kadar şanslı diye düşünmeden alamıyorum kendimi.” dese de bize düşecek olan başta kendi hayatımızı yoluna koymak ondan sonra en yakınından başlamak üzere çevredeki kişilerin hayatlarını yoluna koymak.

Ama bunu da diktatör olmamak, kırıcı olmamak, mantık çerçevesine uygun olmak, bencil davranmamak, bize biçilen sınırları bilerek sevgi saygı çerçevesine uygun bir şekilde yapmak gerekir. 

Çünkü mühim olan üzerinde yaşadığımız dünyada insanca yaşayabilmek. Şanslı insanlar, şanslı hayatlardan olabilmek temennisiyle kalın sağlıcakla…

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı