Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 18:43
Advert

Advert

Hayatımızın Eskileri  

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 06-03-2021 10:07

Eskinin güzelliği günümüzde kalmadı

Eski misafirperverlik, güzellikler, dostluklar, aşklar, aileler, oyunlar, yapılar, çevre… kalmadı

Eskiye dair kısaca hiç bir şey kalmadı

 Her şey o kadar çok çabuk değişti ve değişiyor ki 

 Biz bile iki gün öncesine dönüp şaşırıyoruz.

Yaşanmışlıklar değişiyor, gelenekler, görenekler, giyim, kuşam, hevesler, tatlar, üzüntüler, kişilikler vs. her şey  ama her şey değişiyor.

En azından kendi gördüğüm kadarıyla... 

Mesela çocukluğumda evimizin bir gün bile boş olduğunu hatırlamıyorum. Hep amcalarım, dayılarım gibi aile yakınları gelir saatlerce kalırdı.   Her gün bir cümbüş vardı yani anlayacağız. Kuzenler, yeğenler toplaşır bu durumu bizde çocukken en iyi şekilde değerlendirirdik.    Geldikleri anda başlardı oyunlarımız eğlencelerimizi akıp gidene kadar kuzenlerle yeğenlerle. Bıkmazdık hiç. Aramızda öyle bir bağ vardı ki hiç bitmeyecekmiş gibi ama şimdi bir durup bakıyorum da her şey eskide kalmış, aileden bir büyük vefat edince her şey bitiyormuş meğerse. Bizde de öyle oldu evin en büyüğü vefat edince çil yavrusu gibi dağıldık. Dağıldık derken hiç arayıp sormamazlık değil sadece ziyaretler azaldı aradaki bağ benliğe dönüştü.  Ondan bakıyorum bir araya gelip konuşurken kuzenlerle yeğenlerle hep eskiyi yad ediyoruz fark ettim ki eskiye özlemimiz her gün daha çok artıyor ve hiç bitmiyor.

Kimse sorsan “eski günlere dönsem” diyor ister hataları geri çevirme noktasında ister güzel günlere dönme noktasında…

En çok hayalini kurduğumuz en çok o ana dönmek istediğimiz zaman hep eski zaman.

Hani diyorlar ya eskide çok kalmayın bu günü kaçırırsınız hayır kimse eskiyi yad etmekle geleceği kaçırmaz zaten bizi biz eden eski yaşanmışlıklarımız değil mi?

 Haa bu abartı denecek seviyedeyse evet bir durmak geçmişle aramıza mesafe koymak lazım, ruh sağlığımız açısından ve sosyal ilişkiler açısından bu oldukça önemli.

Neyse geçmişi gelecek kuşağa aktarmak güzel arada geçmişe dönmek bir soluk almak gerek.

Geçmiş ve geleceği harmanlayıp yola öyle çıkmak lazım.

Nereden geldiğimizi, neler yaşadığımızı, neler hissettiğimizi sürekli bilirsek nereye gideceğimizi de biliriz yola öyle koyuluruz.  

Unutmayalım ki geçmiş geleceğin zeminidir ve bu yüzden her konuda “eski” demekten hiç bir zaman korkmayalım.

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Yaşam Mücadelesi  GIDA ÜZERİNE  BAŞARIYA GİDEN YOL İKLİM MEMNUNİYETSİZLİĞİMİZ ALLAH RIZASI TATLI DİL ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı