Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
02 TEMMUZ Cumartesi 21:28
Advert

Advert

GÜN DAYANIŞMA GÜNÜ…

Nurettin Bay
Nurettin Bay
Giriş Tarihi : 15-12-2021 13:21

Pandemi bitince kurtulacağız diye düşünmüştük. Aşı bulunacak, korona korkusu bitecek, eski hayatımıza devam edecektik. Ama öyle olmadı.

Yeni sorunlar, yeni kaoslar, yeni çıkmazlarla karşı karşıya kaldık.

Uzmanlar son çeyrek asırdan bu tarafa bir ‘gıda’ sorunundan bahsediyordu. Ama bir anda her şeyin allak bullak olacağını tahmin edememiştik. Gıda fiyatları son bir yıl içerisinde tüm dünyada ortalama yüzde 32 oranında arttı.  Enerji fiyatları yüzde 100’ün üzerinde… Diğer birçok mal ve hizmet de bununla orantılı olarak yükselişte…

Kendimi bildim bileli Türkiye’nin bir ‘enflasyon’ meselesi var. Rahmetli Özal, rahmetli Demirel, rahmetli Ecevit, rahmetli Erbakan hep bu canavarla uğraştılar. Bir türlü dizginleyemedik. Enflasyon, ekonomi yöneticilerinin korkulu rüyası… Ne ekonomi bakanları geldi geçti… Bu canavar şimdi tüm dünyayı tehdit ediyor. ABD’de son 39 yılın en yüksek enflasyonu yaşanıyor. AB ülkelerin de de durum farklı değil. 

Şimdi tüm bunları bir tarafa bırakalım. Meseleye başka bir pencereden bakalım. Sosyal medyada bir video paylaşılıyor, son haftalarda… Birkaç dakikalık görüntüden ders alınacak çok şey var.

Özetle diyor ki: Eskiden dışarıda yemek yeme alışkanlığı yoktu. Şimdi dışarıda bir kahvaltı, bir ailenin haftalık mutfak masrafı kadar… Eskiden hamburger yoktu, şimdi bir hamburger 1 kilo et fiyatı kadar…. Eskiden cafe-nargile yoktu, şimdi bir nargile artı bir nescafe bir ailenin günlük mutfak iaşe bedeli kadar… Bu örnekleri artırarak, uzatmışlar.

Daha başka örnekler de eklenebilir. Hal-ü pür melalimiz ortada… İsraf, israf, israf… Bu videoyu izlerken tarihten bir anekdot aklıma geldi. Eski Roma’nın sosyete tayfası, tıka basa karnını doyurduğu halde gözü doymadığından dışarıya gider kusar gelir yine yerlermiş… Vallahi aykırı bir örnek olacak belki tam örtüşmeyecek ama durumumuz ona doğru gidiyor.

Hepsi bir yana,  inancımızın ve kültürümüzün bizden istediğine dönelim. Halimize şükredip israftan kaçınmadığımız takdirde daha kötü günlerin bizi beklediğinden emin olmamız gerekiyor.

Bu önemli hatırlatmadan sonra özel bir istirhamda bulunmak istiyorum. Her şeyin fiyatının katlanarak yükseldiği bu dönemde ihtiyaç sahipleri ile dayanışma içerisinde olmamız gerekiyordu. STK’larımız eskisi kadar faal değil. Belediyelerimiz eskisi kadar yeni sosyal projeler üretemiyorlar. İnsanımız eskisi kadar akrabasına, komşusuna sahip çıkmıyor. Belki dün buna ihtiyaç yoktu ama bugün var. Yeniden özümüze yönelmeli, fabrika ayarlarımıza dönmeliyiz.

STK’lar;  işbaşına… !

Belediyeler; gün sizin, davranın…!

Müslümanlar;  harekete geçme vakti…!

‘Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildi-olgun müslüman değildir’ şeklindeki hadisi şerifi hatırımızdan çıkarmamamız gerekiyor.

Günlük siyasi çekişmelerden kendimizi soyutlayarak, ‘benim bir birey olarak topluma karşı sorumluluğum ne…?’ diye düşünmemiz gerekiyor.

 Yoksa, olanı da kaybederiz.

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI CHP’Yİ ANLAMAYA ÇALIŞMAK… CHP’DE ADAYLIK KİMİN HAKKI? TEZATLAR ÇAĞINDA BAYRAMA ULAŞMAK… ERDOĞAN KAYBEDER Mİ? ABD’NİN ADAYI ‘İMAMOĞLU’ Rusya 3-ABD 0. (İlk yarı sonucu) İmamoğlu Büyükelçi ile ne konuştu? MEDYA’NIN MEDYA İLE İMTİHANI Biz Müslümanların miladi yılbaşı kompleksi… AHLAKSIZLIK NEDEN PARA EDİYOR? TÜSİAD’IN ADI BUNDAN BÖYLE FASİAD OLSUN İRFAN VAKTİ’NDE BULUŞMA…   DOLAR…BİZ BU OYUNU YAŞADIK, BİLİYORUZ… ZOR BİR KIŞI BEKLERKEN, KİM KİMİNLE HELALLEŞECEK? ESKİMALATYA’DAN GÜZEL HABERLER… BİZ BU ÇOCUKLARA NE ÖĞRETİYORUZ?  Malatya’yı Teneffüs Etmek… ESKİMALATYA’YI ESKİTMİŞLER UNUTULAN BAŞKENT MALATYA Dünya varmış? KUDÜS NEDEN ÖNEMLİ? Üzülme…! F-35 zaten bizim olmayacaktı… Ne laiklikmiş be…! Ya İstiklâl, Ya İstiklâl…!” (2) Ya İstiklâl, Ya İstiklâl…!” BİZ BU FİLMİ İZLEDİK İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN İSMİ DEĞİŞMELİ BİR DEVRİN SONU, BİR DEVRİN BAŞI, 28 ŞUBAT… CHP’DEKİ DÜĞÜMÜ KİM ÇÖZECEK? Kırkgöz’den Tohma Şehit Gaffari Güneş Köprüsü’ne… (2) Kırkgöz’den Tohma Şehit Gaffari Güneş Köprüsü’ne… Hani bunlar öğrenciydi? Nüfus artışındaki sert düşüşün sebebi ne? DÜNYA ESKİ DÜNYA, AKTÖRLER DEĞİŞİYOR Kâğıttan kule Amerikan Demokrasisi… 31 Aralık, ne İsa’nın doğumudur, ne Mekke’nin fethi… Bunun Adı Şeb-i Arus Değil, Rezalet… Yaptırımlar ne anlama geliyor?