DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Hanife Yiğit
Hanife Yiğit
Giriş Tarihi : 03-03-2021 16:29

Göz Değmesi/Nazar

Evet, geçmişten geleceğe uzanan bir serüvendir göz değmesi veya nazar. 

 Kimi inanır kimi de inanmaz.

İnanmayanlara göre bir saçmalıkken göz değmesi inananlar için de didik didik edilmesi gereken bir konu. 

Bakıldığında inanmayanlar için her şey olması gerektiği gibi devam eder ters giden şeyler varsa da tesadüf eseri olduğuna inanılır ve bu nazar/ göz değmesi üzerinde pek durulmaz. 

İnananlar ise mesela az inananlar her şeye, olaya, olguya nazar olarak bakmaz genelde birden bire olan olumsuz şeylerde nazar olduğuna inanır. Ama her şeye nazar gözüyle bakan çok inananlar ise elinde iplik düşse bunu nazara yoracak kadar ileri gider. 

Sadece onunla kalmaz kendince hayatında bazı kararlar alır ve bunları tek tek uygulamaya koyar ve bu tip insanları da hayatımızda sıklıkla görürüz.

Evet, kendince aldıkları kararlara bakacak olursak daha doğrusu nazar inanışlarına bakarsak eğer şunları söyleyebiliriz. Misal yendi doğan bebekler paylaşılmaz herkesten saklanır, yeni gelin eşyası 40 gün boyunca kimseye verilmez,  nazar boncuksuz ev ev olmaz, her şey asla dört dörtlük olmamalı bir kusur mutlaka olmalı ki nazar değmesin, mavi ve yeşil gözlü bazen de ela gözlü insanlardan biraz uzak durmak lazım nazar en çok onlarda olur inancı çevresinde insanlarla ilişkiler düzenlenir, muskalar yapılır okunulup üflenir hem kişiler kendilerine hem de aile bireylerine, her zaman her koşulda dikkat edilir nazar korkusu hep vardır,  yeni doğan bebeklere karalar sürülür nazar değmesin diye,  Kur’an ‘ ı kerimde yer alan Kalem süresinin 51. ve 52. ayetleri, kâmil bir şekilde yazılarak nazardan korunmak amacıyla evlerin girişlerine veya evin çeşitli yerlerine hatta ve hatta iş yerine bile asılır.  Tuzlu sular yapılır bulunan ortama bu sudan serpilir, aile bireyi kendi ailesinden birine de rahatlıkla nazar değdirebilir mesela anne çocuğuna kardeş kardeşe vs. bu yüzden güzel bile görse kişi diğerine nazar değmemesi için kendini kaşıma veya dua okuma, elini tahtaya vurma, önce dişine sonra kafasına vurma o da yoksa eğer maşallah demek zorundaymış gibi bunları istemsizce yapar. Kimi zaman da kulaktan dolma bilgilerle sözde yaşanmış hikâyeler anlatılır aktarılır kuşaktan kuşağa, bu konuda temkinli davranılması gerektiği de her fırsatta dile getirilir. Çoğu kişilerce de kıskançlıkla bu nazarı eşleştirilir. Herhangi bir canlı yahut objeye yönelik hayranlık ve övgü sözleri de etkisi açısından nazar kapsamında görülmüştür. Hatta ve hatta en çokta nazardan hamilelerin, çocukların ve hayvanların etkilendiğine bile inanılır. Nazar boncuklarının da nazardan koruduğuna...  Daha sayamayacağımız çok şey…

Peki, bu nazar nedir, gerçekte var mıdır, varsa nasıl önlem almak gerek ya da önlem almak gerek mi? İşte akıllara takılanlarla ilgili yazılan ve çizilenlere kısaca genel bir bakış açısıyla bir göz atalım ve ona göre hayatımıza istediğimiz şekilde devam edelim. Evet, nazar yani kem göz, göz değmesi canlı cansız bir varlığın başına kaza veya bela gelmesine neden olduğuna inanılan bakış demektir.  Bu nazar meselesi insanoğlunun var oluşuyla birlikte hayatımızda yer alan bir şeydir. Ama nazarın mahiyeti ve nasıl olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber, bazı kimselerin bakışlarıyla olumsuz etkiler meydana getirebildikleri dinen de kabul edilmektedir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de, “İnkâr edenler Kur’an’ı dinlediklerinde, neredeyse seni gözleriyle yıkıp devireceklerdi.” (Kalem, 68/51-52) buyurulmaktadır. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Göz değmesi (nazar) haktır.” (Buhârî, Tıb, 36) buyurmuş; yüzünde sarılık gördüğü biri için; “Bunun için dua edin, çünkü kendisinde nazar var.” (Buhârî, Tıb, 35) demiştir. Öte yandan Resûlullah’ın (s.a.s.) nazar değmesine karşı Muavvizeteyn (Felâk ve Nâs) sûrelerini okuduğu; ashabına da bunları okumalarını tavsiye ettiği de rivayet edilmektedir (Tirmizî, Tıb, 16; İbn Mâce, Tıb, 32). buna ilaveten Ayetel Kürsi de okunması tavsiye edilenler arasında yer almaktadır.  

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
15.04.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber