Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 04:52
Advert

Advert

Gerçekten Mutlu muyuz?

Yasin Akmeşe
Yasin Akmeşe
Giriş Tarihi : 01-02-2022 16:37

Ne olursa olsun gülmek isteyen bir milletiz fakat anlık neşenizi kaçırmak, moralinizi bozmak istemem ama TÜİK’in son verilerine göre Yaşam Memnuniyeti Araştırması'nda, ülkemizde mutlu insanların oranı önceki yıllara göre %48,2’ye düşmüştür.   

Öncelikle mutluluk kimi için anlık, kimi için daha geniş bir anlamı vardır, kimi için ise bir arayıştır. Genel olarak mutsuzluğumuza etki eden meseleler nelerdir? “Ailevi sorunlar, sevgisizlik, geçimsizlik, bekarlık, yanlış evlilikler, psikolojik sorunlar, çevreye olan güvensizlik, asosyal yaşamak vs. Bunlar toplumsal sıkıntıların doğurduğu mutsuzluk. Ayrıca ülkemizin durumuyla da bağlantılı meseleler vardır bunlar; Diplomalı işsizler, diplomasız işsizler, hayat şartlarından dolayı kişinin istemediği bir mesleği yapmak zorunda kalması, ekonomik sıkıntılar(pahalılık), adaletsizlik vs.

Türkiye’de mutluluk anlayışı iyi bir mesleğe sahip olmak, iyi bir maaş (maddi açıdan yeterince geçinebilmek), ev ve araba sahibi olmak, evlenip çoluk çocuğa karışıp mutlu bir aileye sahip olmaktır. Peki bu mutluluk anlayışımız bizler için yeterli sebebler midir?  Ülkemizdeki mutluluk anlayışının yeterli olduğunu düşünmüyorum. Sadece hayal ettiklerimiz, umduğumuz şeyler olduğunda mutlu olabiliyoruz fakat bu durumda hayatımızın büyük bir bölümü ister istemez mutsuz ve stresli yaşayabiliyoruz çünkü beklentilerimiz hemen olmayabiliyor, geç olabiliyor veya hiç olmayabiliyor. Üstelik çevremizde mutlu ve istediklerini elde eden kişileri gördüğümüzde, hemen atağa geçip eksik olmayıp “Bende burdayım” deyimiyle özellikle sosyal medya mecralarında takipçilerimize “mutluyum, bir sıkıntım yok, hayat bana güzel” sözlü veya fotoğraflı paylaşımlarıyla kendimizi avutmaktayız. Halbuki mutlu değiliz ama öyle görünmeye çalışıyoruz ki buda ciddi bir psikolojik sorunlarımızdan biridir. Zihinsel ve ruhsal olarak mutsuzuz ama ne yapacağımızı bilmiyoruz ve sağlıklı düşünemiyoruz. Peki bizler kendimizi rahat ve mutlu hissettirmek adına neler yapmalıyız?

1. Mutluluk konusunda ciddi sorunlarımız varsa mutlaka doğru bilgilerle ve tavsiyelerle hareket edip, uygulamak için mutlaka psikiyatri veya psikologlara başvurup destek alınmalıdır.

2. Meditasyon yapmak, kişinin dik oturur vaziyette zihnini olumsuz düşüncelerden boşaltılmasını sağlamaktadır.

3. Şükretmek veya teşekkür etmek stresli konulara, düşüncelere saplı kalmaktan uzaklaşmayı sağlamaktadır.

4.Egzersiz ile vücutta adrenalinle birlikte endorphin gibi hormonlar da salgılanıyor ve insanın daha mutlu hissetmesine neden olmaktadır. Spor yapmanın psikolojiye iyi geldiği ise kanıtlanmıştır.

5.Sosyalleşmek, İletişim kurmak, her türlü ilişkide iletişimi elden bırakmamak ve aktiviteler içerisinde olmak mutluluğun en önemli anahtarlarından biridir. Çünkü duygularımızı ifade edememek, sosyal aktiviteler içerisinde olmamak aslında bizi köşeye sıkıştıran, içe kapanık yapan yegane şeylerden biridirler. Bu nedenle mutluluk için daha fazla iletişim kurmak, olabildiğince sosyal aktiviteler içerisinde bulunmak şart. Tabi iletişim kuracağımız kişileri, edineceğimiz çevreyi dikkatli ve iyi seçmeliyiz.

YORUMLAR