Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 04:49
Advert

Advert

Gerçek Hangisi?

Önder Sönmez
Önder Sönmez
Giriş Tarihi : 27-12-2021 14:01

Yıllar yılı hayatımızda özel bir yere sahip olan fotoğraf, en güzel anılarımızı saklayabildiğimiz görüntülerdir. Fotoğrafın ilk icat edildiği zamanlarda fotoğraf çektirmek için özel bir zaman ayrılırken şimdilerde her an görüntü alınabilir duruma getiren teknolojilerini bir karşılaştıralım. 

Fotoğraf dediğimiz şey aslında görüntünün kâğıt üzerine işlenmesi olarak görülse de gerçek anlamda bir fotoğraf, ışığın gerçek olarak yansıtılabilmesidir. Işık, üzerine vurduğu nesneleri görülebilir hale getirerek mercek arkasındaki kâğıt üzerine düşürebilmesinden oluşmaktadır. Tamamen fizik derslerinde konusunu işlediğimiz ayna ve ışığın kırılması olayının bütünleştirilmesinden oluşturulmuş bir doğa yansıması da diyebiliriz.

Cep telefonları, fotoğraf çekebilme özelliği kazandığında ise teknolojide fotoğraf, bilinen fiziksel yansımanın renklendirme üzerine düşürülerek küçük kareler halinde bütünleşmiş olarak saklanması sağlanmıştır. Bu küçük karelerin her biri pixel olarak adlandırılmaktadır. Pixel içerisinde binlerce tonda farklı renk kümelerinin bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Bu pixellerin birleşmesi, ortaya bir renk cümbüşü çıkarsa da aslında fotoğrafın bir yapboz gibi oluşmasını sağlamaktadır. Fotoğraf üzerindeki görüntüler daha net, renkleri daha canlı ve üzerindeki hatalar daha düzeltilebilir bir kazanım oluşturmaktadır.

Mercek arkasına yansıtılan fotoğraflar, karanlık bir odada özel bir sıvı ile yıkandıktan sonra yıkanan filmlerin özel bir kâğıda aktarımı sağlanır ve kâğıt kurutmaya bırakılarak görüntünün ortaya çıkması gerçekleştirilirdi. Dijitalleşen fotoğraflarda bu işlemlerin tamamından kurtulmuş olarak fotoğrafın saniyeler içerisinde servis edilmesini sağlayabiliyoruz. Filmlerin üzerindeki görüntülerin eksik ve pürüzlerinin giderilmesi, düşük ışıkta çalışan bir lambanın üzerinde özel ince uçlu bir kalem yardımı ile ufak rötuşlar yapılabilirken, dijitalleşen bir fotoğrafta istediğiniz tüm montajları ve değişiklikleri yapabilir duruma ulaşıyorsunuz.

Fiziksel bir doğa olayının bir kâğıt üzerine yansıtabilen bir teknolojiden, üzerinde her türlü değişikliği yapabildiğimiz ve saniyeler içerisinde oluşturabildiğimiz teknolojilere kadar ulaşan fotoğraf serüvenini size aktarmaya çalıştım. Fotoğrafın teknolojik olarak gelişmesi güvenlik anlamında delil oluşturma, analiz etme ve her anı kaydedebilme gibi birçok kolaylığı kazandırmış olsa da dijital bir fotoğraf mı daha gerçektir? Yoksa ilk kâğıt üzerine aktarılarak oluşturulabilen bir fotoğraf mı daha gerçektir?           

 

YORUMLAR