Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 04:20
Advert

Advert

Gelecekte Nasıl Bir Teknoloji Olsun İsterdiniz?

Önder Sönmez
Önder Sönmez
Giriş Tarihi : 08-07-2021 18:21

Geçen zaman içerisinde elimden geldiği ve takip edebildiğim kadarı ile teknolojik gelişmelerden bahsetmeye çalıştım. Teknolojide gelişmeleri, Mars’a gönderilen uzay aracından, yapay zekâ kullanımlarına kadar her alanda yaşıyoruz. En son Çin Mars’ı incelemek için bir araç gönderdi. Ancak bu hafta bahsetmek istediğim konu gelecekte teknolojinin nerelerde nasıl gelişmeler gösterebileceği ile alakalı olacak.

İnsanlık varoluşundan itibaren geleceğini hem merak etmiş hem de bugünden geleceğini planlamak için özen göstermiştir. Bu planlama içerisinde teknolojide doğal olarak kendine yer edinmiş ve insan hayatını kolaylaştırmak amacı ile insanlar tarafından sürekli yenilenmiştir. Milyonlarca icat günümüzde, rutin hayatımızın vazgeçilmezleri haline gelmiştir. Otomobiller, cep telefonları ve tabi ki internet bunlardan bazıları; peki biz, şu an dünyada yaşayan insanlar olarak gelecekte bizi ya da çocuklarımızı nasıl bir teknoloji bekliyor olabilir?

Örneğin, deniz suyu içerisinde yaşayan algleri (tek hücreli canlı) kullanarak enerji üretilebilir mi? Yada insansı robotlar yaşamımıza girebilir mi? Daha farklı bir alan olarak bir okyanusun dibinde yaşam formu kurulabilir mi?

Bu soruların cevabını hayal eden insanlar var bu dünyada. Bu insanlar, aşağıda linkini paylaşacağım web sitesi içeriğinde tüm bu hayallerinin 2030,2040 ve 2050 yılında olabileceğini düşünüyorlar. 3 boyutlu yazıcılar ile ilaç üretiminden, akıllı ve tam otomasyonu sağlanmış şehirlere kadar geleceği hayal etmişler. Tıpkı önceki yıllarda yaşayan insanların yaptığı gibi…

Hezarfen Ahmet Çelebi ve Wrigth kardeşler uçmayı hayal etmeselerdi, şimdi ulaşım aracı olarak uçakları hiçbir zaman kullanamayabilirdik. Alexander Graham Bell telefonu hayal etmeseydi uzaktaki insanlar ile halen mektuplaşıyor olabilirdik. Bu gibi örnekleri çoğaltmak mümkün elbette ama kısacası teknolojik gelişmeler bir hayal ile başlar. Daha sonra amaca dönüşür, üzerinde çalışmalar başlar ve nihayetinde gerçeğe dönüşür.

Şu an salgın hastalık gölgesinde ve tedbirler ile yaşasak ta bu hastalığın en kısa zamanda bitmesi ümidi ile bu kadar icat ve üretilen teknolojiden sonra, sizce gelecekte nasıl bir teknoloji olsun isterdiniz? Yorumlara yazabilirsiniz.

Faydalı bir Link : https://2050.earth/

 

                     

YORUMLAR