Advert
DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Abdulvahap Kaygusuz
Abdulvahap Kaygusuz
Giriş Tarihi : 08-01-2021 17:01

Gazetecilerin Günü Kutlu Olsun

Bilindiği gibi 10 Ocak tarihi Gazeteciler için önemli bir gündür.

10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü Olarak dünyada kutlanır.

Bir de ilk özel gazete olan Tercüman-ı Ahval gazetesinin 21 Ekim 1860'ta yayın hayatına başlaması nedeniyle de ülkemizde bu güne özel olarak 21 Ekim Dünya Gazeteciler günü olarak kutlanıyor.

Genelde her ikisi de aynı amaçlar doğrultusunda belirlenmiş önemli günlerdir.  Bu günler Meslektaşlarımızın sosyal haklarının arandığı, bazı sorunlarının dile getirildiği önemli günlerdir.

Antrparantez, her ne kadar gazetecilik okulu okumadıysam da, 1986 yılından beri bu mesleği gerek resmi, gerek gayri resmi olarak yürüten, cebinde kurumların verdiği basın kartından başka resmi bir sıfatı, gazetecilik diploması olmayan birisi olduğumu da burada belirtmek işitiyorum.

Tabi bu işin bir alaylı, bir mektepli boyutu var. Kısaca ben kendimi alaylı olan gruptan sayıyorum.

Tabi işin tahsilini görmüş, okulunu okumuş dirsek çürütmüş arkadaşlarıma da sonsuz saygım var. Burada isimlerini yazmaya kalksam hakikaten gazetecilik yapanların sayısı 2 elin parmaklarını geçmez diye düşünüyorum.

Yukarıda da belirttiğim gibi gerek alaylı olsun, gerek mektepli olsun işini hakkıyla yapan bütün arkadaşlarıma saygı duyuyor gazetecilik günlerini saygıyla kutluyorum.

Yaklaşık 36 yıllık bir gazeteci olarak şunun altını çizmek istiyorum ki,  Suya sabuna dokunmadan gazetecilik yapınca eller kirli kalır. Şu şunun kardeşi aman incinmesin. Bu benim dayım aman zarar gelmesin. Bu komşum, öbürü akrabam, bir diğeri ekmek teknem mantığıyla yapılan çalışmalar havada kalır.

Bu şirketle ticari ilişkim var. Şu kurumdan alacağım var. Bu akrabam. Bu amcam, öbürü dayım, mantığıyla yapılan haberlerin de benim nazarımda önemli bir anlamı olmadığını ifade edeyim.

Maalesef şu an geldiğimiz ve içinde bulunduğumuz durum budur.

Benim bildiğim doğru tektir.

Gazetecilik öyle sadece masa başında yapılacak iş olmadığını bilen bir gazeteciyim.

Bir haber yapmak için 3-4 gün Adıyaman Malatya ilçelerini gezen, tütün üreticilerinin sorunlarını dile getiren arkadaşlarımı biliyorum.

Deprem bölgesinde günlerce gezen, mağdurun, mazlumun hakkını arayan arkadaşlarımı biliyorum.

Sözü fazla uzatmadan hakkıyla çalışan, işinin hakkını veren, aldığı parayı hak eden, kalemiyle ekmek parasını kazanan bütün gazeteci arkadaşlarımın gazeteciler gününü gönülden kutluyor, Başarılı çalışmalar diliyorum.  

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
28.04.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber bayan esc istanbul ümraniye esc istanbul esc kızlar şirinevler esc bayan halkalı esc beylikdüzü esc avcılar esc şişli esc kagithane esc kadıköy esc istanbul türbanlı esc bayan başakşehir esc esc bayan esc bayanlar