Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
25 MAYIS Çarşamba 18:47
Advert

Advert

Felaketleri Yaşıyoruz

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 14-08-2021 12:36

Felaketler ardı ardına geliyor

 Ülkenin son durumu malumunuz.

Her yerde bir feryat

 Her yerde bir gözyaşı, bir hüzün

 Vicdanlar birine alışmadan diğeri geliyor

 Bu zorlu süreçte sadece ülkece düşenin elinden tutmaya çalıştık ve çalışıyoruz her felakette ama yaralar sarılır mı bilmiyoruz.

 Allah kimsenin başına getirmesin dediğimiz çok şey yaşadık bu kısa süre içerisinde.

Önce dünyaca koronavirüs ile boğuştuk hala da boğuşuyoruz sonra dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde cayır cayır yanmaya başladı oksijen depolarımız yandı bitti kül oldu.

 Güzelim doğamız mahvoldu ama birlikteliğimiz devam etti.

 Karadeniz sele maruz kaldı daha yeni oldu sayılır acılar taze arama kurtarma çalışmaları ise hala devam ediyor.

Yıllarca birikmişler bir anda yok oldu dünya malı dünyada kaldı geriye sade ve sadece kurtulmuşlarsa bu zorlu süreçte bedenler kaldı.

 Bir kadın diyor” Sevdiklerimiz el sallayarak gitti” bu acıların tarifi yok. Ne dense az.

 İlimizde de olumsuzlukları yok saymamak gerek tabi. Mesela 24 Ocak depremi Elâzığ’da hemen yanı başımızda oldu ama çevre illeri de etkisi altına aldı ve maddi manevi bir çok olumsuzluklara gebe olarak geldi. 

 Yıkıldık ardı ardına gelen felaketlerle ama yeniden yeniden bir umutla ayağa kalkmayı bilebildik. Çünkü biz Türkiye’yiz. 

 Öte yandan evet felaketlerden kalkabilmeyi öğrendik ve her felaketle de Allah’ın izniyle kalkacağız ama tedbirleri de göz ardı etmemiz gerekmekte.

 Sel oluyorsa bölgede sele göre bir çevre düzenlemesi yapılmalı sel olduğunda alternatifler olmalı insanların kullanabileceği, kalabileceği vs. yada selin olumsuzluklarını en aza indirgeyebilmeliyiz.  Bu tür projeler lazım bize. Yangın mı oluyor ona da ona göre projeler lazım deprem mi oluyor bakın Japonya’ya orada olan depremlerin biri burada olsa vay halimize… Eee biz daha ne duruyoruz? El ele verelim ne yapılması gerekse ne konuşulması gerekse yapalım artık. Can gidiyor can başka bir şey değil gelin daha fazla canımızı kaybetmeyelim.  Felaketlerden tekrar ayağa kalkıyorsak zor bela az bir hasarla neden ayaklanmayalım az bir hasarla da kalkabilelim.  Son olarak yangın, deprem sel, çığ göçük, vs. daha birçok afetlere maruz kalan kişilere geçmiş olsun “yanınızdayız” diyorum ölenlere de başsağlığı diliyorum.  Bir daha ayı acıları umarım bir daha tatmayız yapılacak olan projelerle inşallah deyip sözlerimi noktalamak istiyorum. Selametle sağlıcakla kalın…

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak El İşi Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı