DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Alper Korkut
Alper Korkut
Giriş Tarihi : 27-01-2021 16:50

EVET LİYAKAT !

Günümüzde çeşitli mesleki kademelere layık olan adayların ilerlemesi veya ilerleyememesi  neredeyse küresel bir sorun oldu.

İnsanımız  gündem olan liyakatı merak ediyor. İşte Liyakat ne demek? Siyasette liyakat ne anlama geliyor? Son zamanlarda özellikle siyasiler tarafından sıklıkla kullanılan "liyakat" kavramı, Arapça "lyk" kökünden gelmekte ve "layık olma" anlamını taşımaktadır.

 Mesleki açıdan liyakat kavramı, somut verilere dayanan bir seçim safhasının, adaylar arasında mesleğin gerekliliklerine uygunluk ölçüsüne paralel olarak sonuçlandırılmasını ifade etmektedir.

Günümüzde çeşitli mesleki kademelere layık olan adayların ilerlemesi veya ilerleyememesi küresel bir sorun  oldu. Asli  yöneticiler ilgili alanlarda tecrübeli  kimselerin yer almasını istiyorlarsa da, kimi zaman kişisel menfaatler bunun önüne geçebiliyor.

Söz konusu somut durum ise "liyakatsizlik" durumunu meydana getiriyorKişilerin ilgili işlere uygunluk durumu , o işe yeterli olduğunun göstergesidir. Şayet yeterlilik ölçüsü dikkate alınmazsa söz konusu liyakat başka türlü tabir edilir.

Asli yöneticiler bu liyakatı veya yeterlilik durumunu kavrayacak veya kavrayamacak  ise bu büyük sorun ve zararlara neden olur.

O halde liyakatsizliğin  gösterdiği durumlarda mevcut yönetim açısından sorunlar meydana gelmese dahi, mevcut çalışanların durumunda verimsizlik ortaya çıkacaktır. Bu da hedefteki kadrolarda bir dengesizliğe sebep olacaktır.

Kadrolaşmada kişisel menfaatler göz önünde bulundurulursa liyakat ve sadakat sadece sözlükteki yerini koruyacaktır.

Hakkı ve emeğiyle belli yerlere gelen insanların ahıyla yaşamayacak durumda olan insanlar hala koltuk derdinde olduğu için bazı şeyleri pekte önemsemez duruma gelmiştir.

Sınavda , sırada , mülakatta listeye giren insanları es geçerek , yeğeni , komşusu akrabası daha önde geliyor . Bu da sağduyunun olmadığını liyakatsizliğin baş gösterdiğini  gösteriyor.

Liyakatsizliğin görüldüğü durumlarda yöneticiler tarafından bir sorun yokmuş gibi görülse bile, öteki kişiler tarafından oluşturulan düşünce, söz konusu görevlerin tamamlanmasında verimsizlik çıkmasına sebep olacaktır.

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
06.03.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber