Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 05:19
Advert

Advert

Ergonomik Teknoloji

Önder Sönmez
Önder Sönmez
Giriş Tarihi : 04-10-2021 11:37

Bilgisayarlarda işlem yapabilmek için bilgisayarları, ne amaçla kullanmak istediğiniz durumunuza ve mali durumunuza bakarak, ya toplama bilgisayar alır ya da marka olan hazır bir bilgisayar alırsınız. Daha ergonomik ve portatif kullanımlar için de notebook veya tablet kullanmak uygun seçenekler arasında sayılabilir. Ancak bulut teknolojisi ile verilerinizi güvenle saklayabileceğiniz ve herhangi bir şekilde size donanım maliyeti olmayan işlemleri kullanmak ister miydiniz? Yada cihazlarınız bozulsa bile verilerinizi, yeni aldığınız cihazlara sıkıntısız bir şekilde yüklemek ister miydiniz?

Bulut teknolojileri, size bir web adresi üzerinde veya arama motorlarının birçoğunda belli bir alan açar. Bu alanlarda genellikle akıllı telefonlarda ürettiğiniz rehberiniz, fotoğraflarınız, videolarınız vb. birçok verinizi saklayabilir veya yedekleyebilirsiniz. Bununla birlikte güncellenen ve yeni sürüm olarak piyasaya sürülen işletim sistemleri de artık bilgisayarlarınızdaki ya da tabletinizdeki verilerin aktarımını sağlayabilmeniz için bulut teknolojilerine entegre edilebilir hale geldi. Teknolojik olarak kullandığınız tüm cihazlarınız ile bulut teknolojisi arasında yapacağınız senkronizasyon işlemi, verileriniz hangi cihazda olursa olsun, hem diğer cihazlarınızda kullanmanızı hem de saklayabilmenize imkan verecektir.

 Bulut teknolojileri, internet ortamında sadece size ait olarak açılan bir alandır. Kullanıcı olarak sizin, verilerinizi herhangi bir fiziki ortamda saklama zorunluluğunuzu ortadan kaldırıyor. Bu da donanım maliyetinizi düşürerek bilgisayarlarınızın satın alma maliyetlerini azaltıyor. Bulut teknolojisi kullandığınız için bilgisayarınızın içerisine harddisk almak zorunda kalmayacaksınız ya da profesyonel kullanmıyorsanız ekran kartı ya da ram kapasitelerini arttırmak zorunda kalmayacaksınız. İşlem yapabildiğiniz kadar işlemci ve Ram, verilerinizin kullanımına yeterli olacaktır. Tüm tasarruflar sonucunda masaüstü bilgisayarlar artık sadece profesyonel kullanımlar için gerekli ürünler olacaktır.

Bulut teknolojilerinin tamamı güvenliği azami düzeyde sağlanmış sistemler olarak kullanıcıya hizmet vermektedir. Bulut ortamında kullanım alanınız dolduğunda ise yeniden alan almak yerine kapasitesi yüksek bir taşınabilir flash disk ile kullanmadığınız verilerinizin aktarımını sağlayabilir ve kendinize boş alanlar açabilirsiniz. Yıllık veya belli dönemlerde yapacağınız aktarımlar sizi, bulut teknolojisi içerisinde yeni alan maliyetinden kurtaracaktır.         

Teknolojilerde maliyetleri düşürmek, teknoloji kullanımını arttıracağı gibi donanım kullanım maliyetlerini de düşürerek cebinize girecek kadar ergonomik duruma getirdi. Kim bilir,  İlerleyen teknoloji, ses komutları ile en net fotoğrafı çeken bir yapay zekâ olabilir, ya da deri altına yerleştirilecek ve pin kodu ile işlem yapacak bir kart ile kişisel verilerinizi tanımlayabilir; ne dersiniz?   

 

YORUMLAR