DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Hanife Yiğit
Hanife Yiğit
Giriş Tarihi : 07-04-2021 11:47

ENGELLER ARASINDA YAŞAM SÜRMEK

Hepimiz ‘çok zor bir yaşamım var’ diyoruz çoğu zaman.

Evet, doğrudur ama onlar kadar değil…

Onların yaşamlarının zorluğunun yanında birde engelleri var çünkü.

O engeller ki doğanın kendi engelleri dışında bizim insan eliyle oluşturduğumuz engeller.

Ve de onlarla ayrı ayrı savaşmak, mücadele etmek zorundalar ne yazık ki.

Kim bu mücadeleyi vermekte derseniz tabi ki engelli kardeşlerimizden, abilerimizden, ablalarımızdan, amcalarımızdan, teyzelerimizden bahsediyorum tabi ki onlar bu zorlu mücadeleyi vermekte.

Bazen konuyu onlar da gündeme getirseler de zamanla unutuluyor o sorun da hiç olmamış gibi askıya asılıyor veya diğer bir deyişle rafa kaldırılıyor.

Çözüm yine yok, mücadeleye yine devam.

 Her gün bunu bile bile güne uyanmak…

Tabi diğer yandan yapılan şeylerde var onları da göz ardı etmemek lazım.

Yollar otobüsler çat patta olsa bir şekilde onlarında kullanabileceği aşmaya gelmesi için yenileniyor bozulup yapılıyor.

Ama bu da pek yeterli gelmemekte.

Onlar adına daha fazla şey yapmak gerek.  Maddi ve manevi açıdan.

Neden mi?

Çünkü hala bazıları aileden birileri engelli diye utanıyor da ondan, hala bazıları ellerinde olmayan nedenlerden dolayı engelli duruma gelmişlerle dalga geçiyor da ondan, engellerinden dolayı dışarıda bizim gibi daha rahat hareket alanı bulamıyorlar da ondan…

Onlara yardım etmek için daha fazla şey sıralanabilir.

Belki bu gün sessiz kaldığımız engelleri kaldırma konusunda bir bakmışız bir trafik kazası gibi engelli olmamıza neden olabilecek bir hastalık gibi herhangi bir şeyden dolayı biz engelli duruma gelmişiz ve bizde aynı sorunları yaşıyoruz, hatta bazen yeri geliyor sesimizi bile duyuramıyoruz. Bu olmayacak bir tablo değil sonuçta.

İnsan bu ya başa gelmeden acıyı kavrayamıyor… Bende diyorum ki başa gelmeden acıyı anlayıp ona göre tedbirleri alalım engeli vatandaşların bu hayata karşı verdiği mücadelede bizim de tuzumuz olsun.

Bu sebeple vicdanlara topyekun çağrı yapmak istiyorum gelin engelleri birlikte kaldıralım, gelin hayatları kolaylaştıralım, gelin onlarla kaynaşalım, gelin onları yadırgamayalım, gelin bir olalım, biz olalım. Selametle… 

NELER SÖYLENDİ?
@
E-GAZETE
28.04.2021
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Malatya Haber bayan esc istanbul ümraniye esc istanbul esc kızlar şirinevler esc bayan halkalı esc beylikdüzü esc avcılar esc şişli esc kagithane esc kadıköy esc istanbul türbanlı esc bayan başakşehir esc esc bayan esc bayanlar