Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
01 TEMMUZ Cuma 16:24
Advert

Advert

EN BÜYÜK EĞLENCELERİMİZ SİNEMALARDI

Abdulvahap Kaygusuz
Abdulvahap Kaygusuz
Giriş Tarihi : 14-06-2022 12:45

70’li 80’li yıllarda vakitlerin geçirildiği sinemalarımız vardı. 

Bu sinemalarımız, yazlık ve kışlık olarak ikiye ayrılıyordu. Özellikle yaz aylarında açık havalarda gösterilen filmlere aile efradıyla birlikte gidilir. Tahta sandalyelere oturularak izlenirdi.

Bu sinemaların en büyük özelliği ise açık hava olması dolaysıyla çekirdek yenilerek yere atılmasıydı.  Bu sinemalar aynı zamanda ilimize gelen tiyatro gruplarının da oyunlarını sahnelediği alanlar olarak da kullanılırdı.

Toplumun ilgisini çekecek, güzel bol ağlamalı, duygusal aile filmleri gelince kadınlara özel matineler yapılırdı.
Sinemalarımız genellikle kent merkezinde yer alıyordu. Şehir merkezinde Melek, Can, Renkli ve  İstanbul sineması vardı. İstanbul sineması gazı ilkokulu yanındaki şu anda park olan yerdeydi.

Melek sineması şimdiki emekliler parkının yerindeydi. Can sineması PTT karşısındaki pasaj içinde yer alıyordu.

Yine eski sinemalardan birisi ise Renkli sinema kız enstitüsünün karşısındaydı.  Sinemanın yan tarafında ise yaz aylarında kullanılan yazlık bir sinema yer alıyordu.

Yine şu anki büyük çarşı olarak kullanılan alan da Büyük sinema olarak hizmet veriyordu.  Tabi bu sinema en son yapılan sinemalardan birisi olduğu için dizaynı da yapısı da diğer sinemalardan farklı bir görünüm ve kalite sunuyordu.

Bir de Yeşiltepe de bir sinema vardı. Yeşiltepe Belediyelik olmadan Türkiye’nin en büyük mahallesi ünvanlı bir mahalleydi.  Bu sinemanın da yazlık kışlık bölümü vardı.

O dönemin sinemaları yukarıda da bahsettiğim gibi ilin sosyal ve kültürel çalışmaların yapıldığı alanlar olarak da kullanılıyordu.  

Her türlü yiyecek yemenin, hatta sigara içmenin serbest olduğu sinemalar aynı zamanda konser, tiyatro gibi etkinliklere ev sahipliği de yaparlardı. 

Yine konferanslar, tiyatrolar in mekânları da bu sinemaların ev sahipliğinde olurdu.

Sanatçılar geldiğinde konserlerini bu sinemalarda verirlerdi. Birçok siyasetçi de sinema salonlarını kullanarak hedef kitlesiyle burada buluşurdu.

Televizyon yayınlarının çoğalması, Uydu yayınlarının çanaklarla evlere girmesi, daha sonrasında karasal antenlerle bu yayınların şehre aktarılmasıyla sinemaların özellikleri gün geçtikçe azalmaya başladı.  Azalmakla kalmadı artık 90’lı yılların son zamanlarına tamamen kapandılar.

Şu an bildiğim kadarıyla ilimizde Sadece bir alışveriş merkezindeki sinema müdavimlerine hizmet veriyor. Matinelerde bir elin parmakları sayısınca sinemaseverlere hizmet sunuyorlar. 

 

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Önce Edep Yaya Geçitleri Ne İşe Yarar Seçimler Tamam Sıra İcraatta MALATYA’NIN YUKARISI KONU ŞEHADET OLUNCA SÖZ BİTİYOR KAZANCINIZI HELAL EDİN TARIMSAL ALANLAR DEĞERLENDİRİLMELİ MASKE TAKMAYA DEVAM EDİYORUZ Şehrin Göbeğinde Fabrika mı Olur YENİ BİR YOĞUN BAKIM MESAİSİ YÜRÜMEK ÖNEMLİ Yine 1 Yıl Zarar Ettik YAĞMUR YAĞDIĞINDA YÜREĞİM ÜŞÜR KURUMLARI İŞGAL ETMEKTEN VAZGEÇİN YOLLUKÇULUK TARİHE KARIŞTI ÖĞRETMENLERİMİZ BAŞTACIMIZ Bizim de Boztepe’miz Vardı MİHİR MESELESİ GÖZ ARDI EDİLMEMELİ SÜRÜCÜLERİN KORKULU RÜYASI OLDULAR SAMİMİ OLMAYI ÖZLEDİK BU İŞİN LAMI CİMİ YOK- AŞI ÖNEMLİ BİR NAZIM ABİ VARDI Değer Verdiğimiz Değersizler Rahmetle Anıyoruz ÇEVRE YOLUNUN ALTINA NE ZAMAN SIRA GELECEK HAMDOLSUN GELENEKLERİMİZ YAŞIYOR Velilerin de Talepleri Var DÜĞÜNLERE DİKKAT Ahde Vefa Unutuldu              Neden Görevden Alındı Delikanlı Adam, Gizemli Kadın Abart Ekzozlu Motorlar Ormanlarla Birlikte İçimiz Yanıyor EN ÇOK YOL GÖZLEYEN YAŞLILARIMIZ OLDU NORMAL DÜĞÜN YAPSAYDIM Köşe Başı Dilencileri Bir Selam, Bir Ömre Değer Her Kayısı Malatya Kayısı Değil Bir Kenara Yazın Dursun BİR İSMET GÜZEL VARDI Telefonla Virüs Bulaşmıyor TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAMAK LAZIM NURETTİN SOYKAN ANLATIYOR Evrakı Karalayan Doktor CADDELERDE KIZLARIMIZIN ÖNÜNÜ KESMEYİN Ramazan Buruk Başlıyor Güler Yüz Hastaları Memnun Ediyor Ağaçtan Ne İstediniz Kendimize Saygı Duymamız Lazım Tıp Bayramınız Kutlu Olsun Çocukluğumu Özledim Tıbbi Cihaz Desteğine İhtiyaç Var Malatya’ya Hipodrom Yapılır mı? HAFTA SONU OTOBÜSLERİ Kitap Bağışından Kaçan Okul Müdürü Haber kaynaklarına sitemimiz var Türkiye’ye Örnek Oldular İşe Yaramaz Dernekler Malatya'nın İlk Klibi Nasıl Çekildi  Cevizin Hikâyesi CEP TELEFONU ÇIKINCA NELERİ UNUTTUK? Bir Gazeteciler Günü Daha Geçti Kadına şiddete hayır Gazetecilerin Günü Kutlu Olsun TEBRİK GELENEĞİ KAYBOLDU Baş Örtüsü Ayıbı Ortadan Kaldırılmalı LANET OLSUN Rehavete Kapılmayalım Nedir Bu Kovid’ten çektiğimiz?