Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
25 MAYIS Çarşamba 18:52
Advert

Advert

El İşi

Öznur Günata
Öznur Günata
Giriş Tarihi : 27-03-2021 11:21

Biz kadınlar el işine çok meraklıyız.

 Yaz kış demeden hep öreriz tabi bilenler örer, bilmeyenler de ya boş verir ya da öğrenmeye çalışır. 

 Çeyizliklere bakıldığında da hep el işleri vardır.

Çeşitli motiflerle işlenmiş el emeği göz nuru ürünler.

 Hepsi çok kıymetlidir kendince.

 El işine meraklıyız dedik ya ben hatırlıyorum ilkokula gidiyorduk bizden üst sınıflarda okuyanlar ellerine tığ, şiş ya örüyorlar ya da dantel yapıyorlar yazma kenarı havlu kenarı artık ne buluyorlarsa ya da canları ne yapmak istiyorlarsa yapıyorlardı yasak da yoktu o bu şu bu okula getirilemez diye ki bunlar okula bunlarla gelirdi biz de onlara özenirdik. Onlar oturur her teneffüste el işi yapardı bizde bıkmadan onları izler yorum da yapardık çok biliyormuş gibi.  Güzel günlerdi. Evlilik çağına gelen her kız eline el işi alır kendi çeyizini kendi yapardı. Şimdikiler gibi değildi hazıra konmazlardı ya da her şeyi birilerine yaptırmazlardı ki maddi imkân da yoktu buna. Şimdi bakıyorum her şey hazır makine işine dönmüş her şey. Şimdide kızlar el işini bırakmış anneler ve büyükler el işini devam ettirir olmuş. Aman gözüm görüyorken öreyim yapayım benden hatıra kalsın diyor torunuma, kızıma, oğluma vs.

Hakketten de uzun yıllar idare edilebilen el işleri özellikle hatıra olsun diye büyükler tarafından örülüyor.

Şimdi bir de bakıyorum eksiler şimdiki el işlerinde ruh yok diyor eskiden el emeği vardı zaman ayırırlardı gözler belki de bu uğurda feda edilirdi ama şimdi kısa sürede bir el işi bitiveriyor makineler var çünkü. El işi değersizleşti bu bağlamda.  

Eskiden annelerden ablalardan komşu kızlardan el işi öğrenilirken şimdi bu işleri öğrenebilmek için kurslar var. Kimse kimseye muhtaç değil anlayacağınız.  Kurslarda da bazen sıkıntılar yaşanabiliyor bir kere başıma gelmişti eli çekingen davranabiliyor insanlar el işlerinde dikiş işlerinde ama hocaların da bu konuda sakin davranması olgun olması lazım. Anlayışla kursiyerin bu el çekingenliğini ortadan kaldırmalı kişideki bu heves bu istek kırılmamalı. 

Bazıları bu işi meslek haline getirmiş bunun üzerinden evine ekmek götürüyor. Konu komşu da bu konuda gerekli hassasiyeti gösteriyor, el işlerini ona yaptırıyor. Aslında herkes el işini küçümser ama bu küçümsenmeyecek kadar önemli bir alan.   

El işi boş zamanı en iyi değerlendirme biçimi,

Stresi alan en iyi uğraşı,

Çeyizlik eşyaların olmazsa olmazı,

El işiyle hem kullanışlı hem hatırası olan maneviyatı yüksek el işi ürünler yapılır,

 El işi bir ekmek kapısıdır, el işi bir kültür, bir gelenektir

 El işi inceliktir, her motifte farklı bir anlam taşır,

Askere giden sevgililerine eşlerine yada iş için il dışına çıkan eşlerine hanımlar el işi mendil verirler ona kendilerini hatırlatsın diye bu yüzden el işi sevdadır…

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI ETKİNLİKLERİN ROLÜ AHLÂK ANLAYIŞIMIZ ŞİMDİ NE OLACAK? BİZİ BİZ YAPAN UNSURLAR MASKE KOMPLE HAYATIMIZDAN ÇIKACAK MI? DOLANDIRICILIK RÜZGÂR İSRAF? MERHUM LİDER “MUHSİN YAZICIOĞLU” ÜSTAD’A MİNNETLE .. KIŞ Nasıl Geçerdi? ALIŞMAK ZİYANA DAHİL Mİ ? Dinleyelim Birbirimizi . . .  Yazmak Lazım . . . Taklit Huy Haline Gelebilir ! Bu İş Oyun Değil ! Türkiye Beynini Kaybetti . . . Hayatın Neresindeyiz? Kar ! ! ! Mevsimler VAY Kİ GENÇTİM , VAH Kİ KANDIM ! ! Dünya Çocuk Hakları Günü Yeni  Gündem  Maddesi : Tefekkür KİME GÖRE NEYİN BASKISI? Malatya Film Festivali Başlıyor ! Başkalarının Hayatı Hobiler ŞİDDET İnsan Acılarla Büyüyor ! ! ! HAVALAR SOĞUDU PESTİL Psikolojik Destek Kitaplarımız Kul Hakkı Kış Hazırlıkları Felaketleri Yaşıyoruz “HELP TURKEY “ HA ! ! ! Bu Hafta Sanat Köşesi      Nerede O Eski Bayramlar KOCA YÜREKLİ İNSANLAR Hakikati Bulandıranlar ! Osmanlı Zerafet Abidesi  Yerli İslamofobi mi? Tabiatın Dengesini Bozduk RİYA Ya Bir Yol Bul Ya da Yoldan Çekil! 21.YÜZYILIN İLK NESLİ DİZİLER HAYAL ÜRÜNÜ ! Misafir mi padişah mı? Toprakla Kaynaşma Zamanı Geldi 11 Ayın Sultanı “Ramazan” Türk Polis Teşkilatında Koskoca 176 Yıl Kullanılmak Anlı Şanlı Tarihimiz 18 Mart! Zam Hayatımızın Eskileri   ÖZ ELEŞTİRİ ŞEHRİNİZİ TANIYOR MUSUNUZ? NERDESİN ŞEVKETLİM , SULTAN HAMİD  HAN ? Kabullenmek Devlet-i Aliyye-yi Osmâniyye 722 Yaşında ! Sosyal Çöplük ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN  YENİ IZDIRABI : UZAKTAN EĞİTİM DİJİTAL PLATFORM VE İSLAMAFOBİ Kaçarak Evlenme Korona Bıktırdı Kardeş Kıskançlığı