Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
08 AĞUSTOS Pazartesi 04:34
Advert

Advert

Ekran Kartları Nasıl Kullanılmalıdır?

Önder Sönmez
Önder Sönmez
Giriş Tarihi : 29-09-2021 12:21

Bilgisayarların temel parçalarından oldukça çok bahsettikten sonra bu temel parçaların daha fonksiyonel ve daha kapsamlı kullanımı için gerekli olan yardımcı parçalardan en önemlisi ekran kartıdır. Ekran kartları bilgisayarları kendi sınıfında iki bölüme ayırmış ve birçok kullanıcı bilgisayarlarında grafik tasarım işlemleri için harici ekran kartı kullanırken, bu işlemleri yapmayanlar için de anakart üzerinde üretilen ekran kartları kullanılmaktadır. Şimdi ekran kartlarını bir inceleyelim ve püf noktalarını görmeye çalışalım.

İlk olarak ekran kartlarının kullanım amaçlarını anlamayı deneyelim. Ekran kartları üretimi esasında, her zaman olduğu gibi problemlerin matematiksel çözüm yöntemleri bulunmaktadır. Ofis programlarında nasıl ki hesaplama yöntemleri kullanıyorsak, ekran kartlarının da üretiminde fonksiyonlardan yararlanıyoruz. İlk zamanlarda yatay ve dikey düzlemde işlem yapıldığı için çok da sorun olarak görünmeyen grafik işlemleri, 3. boyut olan derinliğin de hesaplanması ile karmaşık çözüm gerektiren işlemleri saniyelerin içerisinde hesaplayarak sonucu elde etmemizi sağlıyor.

Yatay ve dikey düzlemde elde ettiğimiz sonuçlar, yatay gerçek ortamda boy, dikey gerçek ortamda en olarak tanımlanıyor. En ve boy görünümleri ister biçimli ister biçimsiz olsun metrekare hesaplamalarını görüntüleyebilir. Hacim ya da kübaj hesaplanabilse de görüntüleme için bu 2 boyuttan daha fazlası gerekecektir. Bu yüzden ekran kartları 2 boyut üzerinden bilgisayarlarda sadece işlem hızını arttırırken, 3. Boyuta geçildiğinde işlem hızı ile birlikte işlenme durumunu da gerçekleştirmektedir. En, boy ve derinlik oranları bilgisayarlarda donanım ile başlayarak donanımın üzerinde kullandığınız programların özelliklerine göre değişmektedir.

Video, resim montaj ve baskılarında yapılan işlemlerde ekran kartı, yaptığınız işlemlerin bilgisayar üzerinde daha çok hızlanmasını sağlarken grafik tasarım, bina simülasyonları, mimari çizimler, peyzaj çalışmaları ve giyimden araba teknolojisine kadar olan tüm grafik işlemlerinde ise bilgisayarın temel parçalarından farklı olarak işlemleri kendisi yapmaktadır. Oyun oynarken monitörünüze gelen tüm görüntüler tamamen ekran kartının işlemi ile görüntülenmekte olup hızlı ya da yavaş çalışması o ekran kartının tamamen diğer parçalar ile uyumlu paylaşımlı olup olmama durumuna göre değişmektedir.

Grafik işlemlerinde ekran kartı kadar kullandığınız monitörde etkilidir. Sürekli bilgisayar ile işlem yapıyorsanız gözünüzü yormayacak teknolojilerde ürünleri kullanmaya özen göstermeniz gerekir. Monitörünüzün büyük ya da küçük olması, yapacağınız grafiklerin ölçeklendirmelerini kolaylaştırırken göz sağlığınızı bozabilir. 

Sonuç olarak ekran kartlarının mutlaka ihtiyacınıza ve aldığınız günün en az 6 ay olmak üzere ortalama 2 yıl sonrasında yükseltebileceğiniz teknolojide olması sizi ilerleyen zaman içerisinde ciddi bir maliyetten kurtaracaktır. Burada asıl dikkat edilecek noktanın size gerçek görüntü kalitesini sunan, sizin gözünüzdür. 1 milyonun üzerinde farklı rengi algılayabilen, mesafe durumuna göre otomatik olarak ölçeklendirebilen, hayata açılan pencerenizdir. Göz sağlığınızı mutlaka korumanız dileği ile…          

 

                 

YORUMLAR